Home / اختلالات روانی / آلزایمر درمانی

آلزایمر درمانی

آلزایمر درمانی درمان می تواند به مبتلایان به آلزایمر و خانواده های آنها کمک کند تا علائم خود را بهتر مدیریت کنند ، بنابراین می توانند هم به تسکین جسمی و هم به ذهنی برسند. روان درمانگران از انواع روشها ، روشها و رویكردهای غیرپزشكی مانند تحریک ذهنی ، ورزش ، تغییرات رژیم غذایی ، موسیقی درمانی ، هنر درمانی ، حیوان خانگی درمانی ، دفترچه یادداشت ، فعالیتهای مذهبی و بازیهای تقویت حافظه برای به تأخیر انداختن علائم شناختی تا حد ممکن استفاده می کنند .

بیماری آلزایمر چیست؟ بیماری آلزایمر رایج ترین شکل زوال عقل است. این نوع تقریباً 70٪ کل موارد زوال عقل را تشکیل می دهد. این یک اختلال تخریب عصبی است که با کاهش تدریجی حافظه و تغییر روندهای شناختی که در عملکرد روزانه تداخل دارند مشخص می شود.

چه عواملی باعث بیماری آلزایمر می شوند؟

علت دقیق بیماری آلزایمر در حال حاضر ناشناخته است ، با این حال ، به نظر می رسد تغییرات مغزی و افزودن پلاک و درهم پیچیدگی (به طور معمول در دستگاه MRI قابل مشاهده است) با آن ارتباط دارند. اینکه آیا این تغییرات ، پلاک ها و گره ها دلیل بیماری هستند یا نتیجه آن جای بحث دارد. صرف نظر از این ، درمان های جدید همیشه در حال انجام هستند که ممکن است برخی از علائم را اصلاح کنند. این روش های درمانی قادر به درمان این بیماری نیستند ، اما ممکن است اثرات آن را کاهش داده یا به طور موقت متوقف کنند – برای برخی از افراد.

در نتیجه ، افراد مبتلا به این بیماری ممکن است عمر طولانی تری داشته و از کیفیت زندگی بهتری برخوردار باشند. خبر خوب این است که به طور مداوم در سراسر جهان مطالعاتی برای یافتن راه های موثرتر برای به تأخیر انداختن این بیماری و کاهش علائم / اثرات آن در حال انجام است.

بیماری آلزایمر در چه سنی معمولاً بروز می کند؟

بیماری آلزایمر معمولاً در سالهای بعد ظاهر می شود – یعنی 65 سال به بالا ، با این حال ، برخی از افراد قبل از 65 سالگی به آن مبتلا می شوند. وقتی این اتفاق می افتد ، به آن بیماری آلزایمر زودرس گفته می شود. در حقیقت ، هر ساله تقریباً 200000 نفر در 50 و اوایل 60 سالگی به بیماری آلزایمر زودرس مبتلا می شوند ، بنابراین این فقط یک “بیماری فرد پیر” نیست. همچنین مهم است که درک کنیم این شرایط بخشی طبیعی از روند پیری نیست – حتی اگر برخی از علائم علائم پیری را تقلید کنند – یعنی مشکلات حافظه ، گیجی یا گمراهی و مسائل پردازش.

چگونه بیماری آلزایمر تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص بیماری آلزایمر ، یک پزشک ، متخصص مغز و اعصاب (پزشکی که شرایط مغز را درمان می کند) یا متخصص اطفال (پزشکی که مسائل مربوط به پیری را درمان می کند) سابقه پزشکی فرد را مرور می کند و در مورد داروهای وی س asksال می کند. وی همچنین از فرد می خواهد علائمی را که نشان می دهد با جزئیات شرح دهد.

این پزشک همچنین چندین آزمایش (به عنوان مثال آزمایشگاه ، روانشناسی ، MRI و یا تصویربرداری از مغز) را برای ارزیابی حافظه فرد انجام می دهد ( فرآیندهای فکری کوتاه مدت و بلند مدت ، و توانایی عملکرد روزانه). این آزمایشات ، همراه با مشاهدات و سوابق پزشکی به پزشک کمک می کند تا تغییرات خلقی و رفتاری را شناسایی کرده و سایر دلایل حافظه و اختلالات شناختی ، مانند شکل دیگری از زوال عقل را “رد کند”. متأسفانه ، تنها راه تشخیص قطعی این بیماری بررسی بافت مغزی فرد پس از مرگ است.

در مراحل مختلف بیماری آلزایمر چه اتفاقی می افتد؟

در مراحل اولیه ، علائم به طور معمول شامل کاهش حافظه کوتاه مدت و تاخیرهای شناختی است ، زیرا این بیماری بخشی از مغز را که مسئول به خاطر سپردن وقایع و یادگیری اطلاعات جدید است ، تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان مثال ، یک فرد مبتلا به این بیماری ممکن است در ابتدا به یاد آوردن مواردی مانند محل قرار دادن کلیدهای خود مشکل داشته باشد. حقیقت این است که هرچه بدن و ذهن ما نیز پیر می شوند ، این بدان معناست که ممکن است گاهی اوقات چیزهایی را فراموش کنیم یا در پردازش اطلاعات دچار مشکل شویم. این یک قسمت طبیعی از پیری است. با این حال ، با پیشرفت بیماری ، علائم به طور معمول شامل بی توجهی ، گیجی شدید هنگام وقایع ، افراد و چارچوب های زمانی ، تحریک پذیری ، پرخاشگری ، تغییر در خلق و خو ، شخصیت و رفتار ، پارانویا / سوء ظن نسبت به عزیزان و دوستان ، مشکل در صحبت کردن ، مشکلات حرکتی و کاهش شدید حافظه کوتاه مدت و بلند مدت.

با ادامه وخیم شدن شرایط ، معمول است که افراد خود را از دوستان ، خانواده و سایر عزیزان جدا کنند. همچنین برای آنها معمول است که به سختی می توانند افراد ، مکان ها و چیزهایی را که قبلاً با آنها آشنا بوده اند – به عنوان مثال خواهران ، برادران ، حیوانات خانگی ، فرزندان ، همسران – در حال و گذشته ، دوستان نزدیک ، والدین ، ​​همکاران ، مکان ها ، قرارها ، کارهای روزانه و غیره در مرحله پایان ، از دست دادن عملکرد بدن و زوال سلولهای مغزی منجر به مرگ می شود. به خاطر داشته باشید که مرحله پایان ممکن است چند هفته یا چند سال طول بکشد – این فقط به شخص بستگی دارد.

میانگین امید به زندگی برای بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر چقدر است؟

متوسط امید به زندگی پس از تشخیص اولیه آلزایمر بین 8 تا 10 سال است ، اما ممکن است کوتاه مدت چند سال یا دو دهه باشد. همچنین مهم است که درک کنیم این وضعیت می تواند سالها تشخیص داده نشود. در حقیقت ، تشخیص بیماری آلزایمر به طور رسمی با شروع علائم تقریباً 3 سال طول می کشد.

از چه روش های غیر دارویی در درمان آلزایمر استفاده می شود؟

هیچ روش درمانی شناخته شده ای برای توقف یا معکوس کردن پیشرفت بیماری آلزایمر وجود ندارد ، با این حال روش هایی وجود دارد که ممکن است علائم را به طور موقت کاهش دهد. روان درمانگران غالباً از رویکردهای غیر دارویی مانند تحریک ذهنی ، ورزش ، رایحه درمانی ، رژیم غذایی سالم و خواب مناسب ، تغییر سبک زندگی ، حیوان خانگی درمانی ، موسیقی درمانی ، اسکرپ بوک ، فعالیتهای مذهبی ، مکمل ویتامین ، درمان جایگزینی هورمون (HRT) و تقویت حافظه استفاده می کنند بازی ها برای به تأخیر انداختن علائم مبتنی بر شناخت.

برخی از روش های درمانی غیر دارویی بیماری آلزایمر در زیر ذکر شده است:

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی ممکن است به مبتلایان به بیماری آلزایمر کمک کند. مطالعات نشان می دهد که مردم تمایل دارند موسیقی یا آهنگ ها را با خاطرات خاص مرتبط کنند ، بنابراین ، موسیقی درمانی روش خوبی برای کمک به فرد مبتلا به بیماری آلزایمر است که وقایع گذشته و افراد را بدون استرس اضافی به یاد می آورد. موسیقی درمانی همچنین ممکن است به بهبود روحیه بیمار آلزایمر کمک کند و به او کمک کند تا آرام شود.

هنر درمانی

هنر درمانی ممکن است تخیل بیمار مبتلا به آلزایمر را تحریک کند و در نتیجه ، یک مجرای “امن” برای بیان احساسات و آرزوهایی که بیان آنها دشوار است ، برای او فراهم کند.

رایحه درمانی

رایحه درمانی شامل استفاده از روغن ها برای آرام سازی ذهن است ، بنابراین بیماران آلزایمر ممکن است از این روش درمانی غیر سنتی بهره مند شوند. رایحه درمانی به دلیل ایجاد خاطرات و کمک به افراد در ارتباط با دنیای اطرافشان شناخته شده است.

حیوان خانگی درمانی

مطالعات نشان می دهد که حیوان خانگی درمانی ممکن است افسردگی را کاهش داده و عزت نفس و اعتماد به نفس را در مبتلایان به بیماری آلزایمر افزایش دهد. با این حال ، اطمینان از اینکه فرد حیوانات را واقعاً دوست دارد قبل از اینکه حیوان خانگی درمانی به او معرفی شود بسیار مهم است.

همچنین ، اطمینان حاصل کنید که حیوان مناسب برای فرد انتخاب شده است – حیوانی که مطابق با مزاج و سطح فعالیت بیمار باشد. یک سگ ممکن است مخصوصاً برای شخصی که تحرک خوبی دارد و می تواند با حیوان خانگی پیاده روی کند بسیار مفید باشد. با این حال ، اگر فرد از هماهنگی و تحرک خوبی برخوردار نباشد ، گربه یا سگ می تواند گزینه بهتری برای او باشد. صرف نظر از حیوان خانگی ، ممکن است برای شخصی که از این بیماری رنج می برد ، شادی ، تسکین و احساس مسئولیت به همراه داشته باشد.

فعالیت های مذهبی

به طور کلی دین می تواند برای شخصی که از بیماری آلزایمر رنج می برد بسیار آرام باشد. همچنین می تواند کسی را که احساس ناامیدی و پریشانی می کند ، امید و آرامش ایجاد کند. علاوه بر این ، رفتن به مراسم مذهبی و اجتماعات می تواند به فرد مبتلا به این بیماری کمک کند تا احساس ارتباط بیشتری با دیگران داشته باشد. سرانجام ، این یک روش خوب برای بیرون آوردن بیمار آلزایمر از خانه و تشویق او به اجتماعی بودن است.

به یاد داشته باشید که هر فراموشی یا اختلال در حافظه به علت وجود آلزایمر نیست. بسیاری از مردم با شنیدن کلمه اختلال حافظه، فورا به یاد بیماری آلزایمر می افتند. درحالی که باید یک پزشک متخصص وجود آلزایمر را و شیوه مبارزه با آن را تشخیص دهد. ضمن اینکه تحقیقات نشان داده‌اند که اگر در مراحل اولیه آلزایمر، تشخیص درست و به موقع صورت گیرد می توان با تمرین های روانشناختی و فعالیتهای خاص ذهنی و روانی، ورزش های مخصوص و رژیم غذایی مناسب با تقویت حافظه جلوی پیشرفت بیماری را گرفت و حتی آن را مهار کرد.

کارشناسان سامانه مشاوره خانواده با استفاده از به‌روزترین و کارآمدترین روشها، افرادی که از این موضوع رنج می برند را مورد ارزیابی قرار داده و در صورت نیاز و متناسب با وضعیت و شدت مشکل هر فرد، برنامه های موثری به منظور توانایی ذهنی و تقویت حافظه ارائه می دهند.

برای دريافت اطلاعات بیشتر در مورد آلزایمر درمانی
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1 شب حتي ايام تعطيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *