Home / اختلالات روانی / افسردگی چیست

افسردگی چیست

همه ما در زندگی ، قسمت هایی از احساس ناراحت بودن را تجربه می کنیم. با این حال ، به طور مداوم احساس غم و اندوه ، تجربه نشخوار منفی و کمبود انرژی امری عادی نیست. اگر کسی مدام احساس غم ، خالی و تحریک پذیری کند که بر فعالیت های روزمره او تأثیر می گذارد ، می تواند نشانه افسردگی باشد. افسردگی نوعی اختلال خلقی است که میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. این علائم از احساس ناراحتی و ناامیدی پایدار گرفته تا از بین رفتن علاقه به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید.

افسردگی به عنوان یک اختلال خلقی طبقه بندی می شود. این ممکن است به عنوان احساس غم و اندوه ، از دست دادن یا عصبانیت توصیف شود که در فعالیت های روزمره فرد اختلال ایجاد می کند.

افراد افسردگی را به طرق مختلف تجربه می کنند. این ممکن است در کار روزانه شما تداخل داشته باشد ، در نتیجه زمان از دست رفته و بهره وری کمتری ایجاد می شود. همچنین می تواند بر روابط و برخی شرایط مزمن سلامتی تأثیر بگذارد.

علائم افسردگی بشرح ذیل می باشد و اگر علائم زیر بیش از 2 هفته طول بکشد ، می توان آن را افسردگی تشخیص داد و نیاز به کمک متخصصان دارد.

 • روحیه افسرده تقریباً هر روز
 • علاقه یا لذت تقریباً در همه فعالیت ها کاهش یافته است
 • کاهش وزن قابل توجه در هنگام رژیم گرفتن یا افزایش وزن یا کاهش / افزایش اشتها
 • بی خوابی یا بی خوابی
 • تحریک یا عقب ماندگی روان حرکتی
 • خستگی یا از دست دادن انرژی
 • احساس بی ارزشی یا گناه بیش از حد و نامناسب (که ممکن است خیالی باشد)
 • توانایی کاهش فکر ، تمرکز یا عدم تصمیم گیری
 • افکار مکرر مرگ (نه فقط ترس از مرگ) ، ایده های خودکشی بدون برنامه خاص ، اقدام به خودکشی یا برنامه خاصی برای خودکشی

این علائم می توانند از نظر بالینی باعث پریشانی یا اختلال در زمینه های اجتماعی ، شغلی یا سایر زمینه های مهم عملکرد شوند. افسردگی یک بیماری جدی محسوب می شود که می تواند بدون درمان مناسب بدتر شود. کسانی که به دنبال درمان افسردگی هستند ، مشاوران تلفنی ندای مشاور همه روزه در دسترس شما هستند و می توانید با یک تلفن با ما در ارتباط باشید .

انواع افسردگی

1. اختلال افسردگی اساسی

شایع ترین نوع افسردگی ، یک اختلال افسردگی اساسی است. وقتی این علائم با عملکرد اجتماعی ، شغلی و سایر زمینه های شخص تداخل داشته باشد ، بروز می کند. علائم MDD غم و اندوه شدید ، ناامیدی ، کمبود انرژی و علاقه به همه چیز است. ممکن است در عادات خوابیدن و غذا خوردن ، احساس بی ارزشی ، افکار مرگ یا خودکشی حداقل برای 2 هفته مستقیم تغییراتی ایجاد شود.

2. دیستیمیا

ویژگی اساسی اختلال افسردگی مداوم (دیستیمیا) خلق افسرده است که در بیشتر روزها ، حداقل برای 2 سال یا حداقل 1 سال برای کودکان و نوجوانان رخ می دهد. افراد مبتلا به اختلال افسردگی مداوم ، خلق و خوی خود را غمگین یا “پایین در زباله دان” توصیف می کنند.

این نوع افسردگی نسبت به افسردگی اساسی علائم کمتری یا خفیف تری دارد و همچنین طولانی تر از افسردگی اساسی است. علائم شامل غم ، مشکل در تمرکز ، خستگی و تغییر در عادات خواب و اشتها است.

3. اختلال افسردگی قبل از قاعدگی

ویژگی های اصلی اختلال افسردگی قبل از قاعدگی نوسانات خلقی ، تحریک پذیری ، بدخلقی و علائم اضطراب است. آنها به طور مکرر در مرحله قبل از قاعدگی چرخه اتفاق می افتند. این یک وضعیت چرخه ای است که در آن زنان برای یک یا دو هفته قبل از قاعدگی هر ماه احساس غم و اندوه و تحریک پذیری می کنند. این یک اختلال افسردگی است که به دلیل تغییرات مواد شیمیایی مغز و هورمون های بدن در هنگام تخمک گذاری در یک زن ایجاد می شود.

4- افسردگی پس از زایمان

در این نوع افسردگی مادران پس از زایمان علائم افسردگی را تجربه می کنند. این اتفاق می تواند از هفته ها تا ماه ها بعد از زایمان رخ دهد. برخی از علائم غم و اندوه شدید ، خستگی ، تنهایی ، ناامیدی ، افکار خودکشی ، ترس از آسیب رساندن به کودک و احساس قطع ارتباط با کودک است.

افسردگی پس از زایمان باید از کودک ناراحتی که بیشتر مادران بعد از بارداری را تحت تأثیر قرار می دهد ، متمایز شود. علت آن تغییر ماهیت شیمیایی مغز و بدن (کاهش میزان استروژن و پروژسترون) به دلیل بارداری و زایمان است.

5. افسردگی عاطفی فصلی

این نوع افسردگی افراد را در بعضی از مواقع یا فصول خاص سال تحت تأثیر قرار می دهد. در ماه های زمستان ، افراد احساس افسردگی و بی حالی می کنند. اما در بقیه ماه ها ممکن است روحیه آنها پایدار باشد. این در زمستان شروع می شود و با کمبود نور خورشید همراه است.

6. افسردگی غیرمعمول (بی قاعده)

این وضعیت متفاوت از غم و اندوه مداوم افسردگی معمولی است. یک اتفاق مثبت می تواند به طور موقت روحیه فرد را تغییر دهد.

علائم افسردگی غیرمعمول عبارتند از:

 • افزایش اشتها
 • پرخوابی
 • احساس سنگینی در بازوها و پاها
 • حساس به انتقاد

افراد مبتلا به این نوع افسردگی همچنین ممکن است وزن خود را افزایش دهند ، تحریک پذیر باشند و مشکلات روابطی داشته باشند.

7. افسردگی روان پریشی

این نوع افسردگی با نوعی روان پریشی همراه است ، مانند توهمات (باورهای غلط) و توهمات (دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود ندارند). افراد علائم افسردگی را همراه با علائم روان پریشی نشان می دهند.

8. افسردگی وضعیتی (موقعیتی)

این نوع افسردگی در اثر یک رویداد استرس زا به عنوان مثال مرگ عزیزان ، طلاق ، از دست دادن شغل یا ضربه ایجاد می شود. اگر این علائم به پایان نرسد ، علائم ممکن است علائم هشدار دهنده افسردگی اساسی باشد.

افسردگی وضعیتی ناشی از عدم توانایی کنار آمدن با تغییراتی است که رخ داده است. به محض اینکه فرد بتواند با شرایط جدید کنار بیاید ، می تواند از این طریق عبور کند.

یک نکته را باید به خاطر بسپارید:

شدت علائم و تعداد علائم در افراد متفاوت است. در صورت مشاهده هر یک از علائم ، در صورت تمایل می توانید با مشاوران تماس بگیرید. افسردگی با روان درمانی ، دارو یا ترکیبی از این دو قابل درمان است. هیچ راه حل واحدی برای درمان افسردگی وجود ندارد. ممکن است مدتی طول بکشد تا از پس این برآییم اما می توان پایان داد.

روش های درمانی جایگزین برای مقابله با افسردگی (غیردارویی)

افسردگی یکی از آن اختلالات بسیار موذیانه ای است که بدون در زدن در خانه شما ظاهر می شود. یک اختلال خلقی است که می تواند روح زندگی را خرد کند ، مقابله با آن دشوار است ، چه رسد به اینکه از افسردگی خارج شود. درمان معمول با استفاده از داروهای ضد افسردگی انجام می شود  که تنها 30٪ از افراد با آن موفقیت کسب می کنند.

در زیر برخی از روش های درمانی غیر دارویی مورد استفاده در درمان افسردگی آورده شده است. برای افسردگی مقاوم در برابر درمان ، این می تواند یک خط درمانی امیدوار کننده باشد.

یوگا

عمل باستانی هندی ، روشی برای زندگی است که ارتباط ذهن و بدن را دوباره تأیید می کند. تمرینات یوگیک شامل ترکیبی از تمرینات به صورت آسانا (حالت) است که از طبیعت الهام گرفته شده و سیستم های بدن را هدف قرار می دهد. و پرانایاما (تنفس) که با آگاهی از نحوه تأثیر نفس بر بدن ، مراقبه را متمرکز می کند.

روشهای مناسب یوگا می توانند با ایجاد حالت آگاهی در فرد در تنظیم خلق و خو مفید واقع شوند. از طریق آساناهای خاص و تمرکز بر تنفس ، فرد می تواند انرژی منفی ذخیره شده را کاهش داده و علائم افسردگی را کاهش دهد. تمرین مداوم یوگا می تواند در شکل گیری الگوهای جدید تفکر و ارتقاء توانایی عصبی کمک کند.

ذهن آگاهی

برخاسته از سنت بودایی ، ذهن آگاهی به فرد می آموزد که در بدن خود ناظر شود. این روش می تواند به شخص کمک کند تا “افکار” خود را بدون اینکه به آن عمل کند مشاهده کند. این در آگاهی از الگوهای تفکر منفی و نشخوار فکری که در افسردگی مشخص است بسیار مفید است.

شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT) از آموزش ذهن آگاهی در کاربرد شناخت درمانی استفاده می کند و نشان داده شده است که به اندازه یک ضد افسردگی موثرتر است.

حساسیت زدایی و فرآوری مجدد حرکت چشم

EMDR در اصل برای افسردگی پس از سانحه (PTSD) در جانبازان جنگ ساخته شده است. این کار بر روی حرکات خاص چشم متمرکز است تا خاطرات تجربیات آسیب زا را اصلاح کند و از وقوع بازگشت به عقب بکاهد. اگرچه EMDR در درمان افسردگی به عنوان جریان اصلی مورد استفاده قرار نمی گیرد ، بسیاری از بازماندگان افسردگی موفقیت خود در انتقال افسردگی از طریق EMDR را شرح می دهند.

تحریک مغناطیسی

TMS یک فرآیند تحریک غیرمهاجمی مغز است که از پالس های مغناطیسی برای تحریک منطقه مغز استفاده می کند. پالس های کوتاه با شدت کم طی یک دوره زمانی از طریق یک سیم پیچ مغناطیسی به مغز منتقل می شوند. مطالعات اخیر اثر TMS را در کاهش علائم افسردگی در اثرات طولانی مدت نشان داده است.

آموزش مغز

با استفاده از ضربات دو گوش ، ترمیم مغز می تواند طیف وسیعی از خلق و خوی را بسته به فرکانس موسیقی ایجاد کند. این به ویژه برای تسکین فوری علائم مفید است. موسیقی می تواند با ایجاد یک اثر تشدید و کاهش سرعت تنفس ، کاهش حرکات عضلانی ناخواسته و ایجاد یک اثر کلی از آرامش ، به آرامش کمک کند.

ورزش ، مراقبه و داشتن یک رژیم غذایی سالم کمک زیادی به حفظ وضعیت روحی و جسمی می کند. هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند به همه کمک کند و حتی گاهی اوقات ممکن است پیشرفت هایی در آن مشاهده شود که ممکن است سالها طول بکشد. با این وجود ، امید برای همه وجود دارد.

توجه: از روشهای درمانی جایگزین ذکر شده می توان در ترکیب با درمان دارویی برای پیشرفت استفاده کرد. توصیه می شود قبل از ترکیب روش های درمانی با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید هیچ عوارض جانبی ندارد.

درمان موثر برای افسردگی اغلب شامل مشاوره با یک درمانگر است که می تواند ابزاری برای درمان افسردگی از زوایای مختلف به شما ارائه دهد و شما را به انجام اقدامات لازم ترغیب کند. درمان همچنین می تواند مهارت ها و بینشی را برای جلوگیری از بازگشت افسردگی به شما ارائه دهد.

کسانی که به دنبال درمان افسردگی هستند ، مشاوران تلفنی ندای مشاور همه روزه در دسترس شما هستند و می توانید با یک تلفن با ما در ارتباط باشید.

براي دريافت مشاوره افسردگی و درمان افسردگی
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1 شب حتي ايام تعطيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *