Home / زوج درمانی / مشاوره زوج درمانی

مشاوره زوج درمانی

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن یک درمانگر با تجربه بالینی در کار با زوجین ، اغلب یک درمانگر مجاز ازدواج و خانواده ، به دو فرد درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می کند تا بینش خود را در رابطه برقرار کنند ، تعارضات را حل کنند و رضایت از رابطه را بهبود بخشند.

همه ما می دانیم که روابط عاشقانه کار سختی است. آنها مانند اتومبیل ها به نگهداری منظم نیاز دارند تا عملکرد خوبی داشته باشند. اگر مشکلی وجود دارد ، بهتر است فوراً آن را تعمیر کنید تا از عوارض بعدی در جاده جلوگیری کنید. اغلب ما می توانیم برخی از کارهای اساسی و تعمیرات را خودمان انجام دهیم. در مواقعی دیگر ، با وجود تمام تلاش های ما ، بهترین کار ممکن است این باشد که ما زوج درمانی را در نظر بگیریم ، جایی که یک متخصص مجاز می تواند نگاهی به رابطه ما بیندازد و به ما کمک کند.

زوج درمانی وقتی بسیار موثر است که هر دو شریک زندگی متعهد به بهبود رابطه و پایبندی به برنامه درمانی باشند. اگر یکی از شرکا از شرکت در معالجه امتناع ورزد یا رابطه خشونت آمیز یا توهین آمیز باشد ، این روش بسیار موثر نخواهد بود. اثربخشی زوج درمانی نیز هنگامی کاهش می یابد که افراد در رابطه فقط انتظار تغییر شریک زندگی خود را دارند. هرچه روابط عضوی از روابط بازتر برای تأمل در دیدگاه ها و عادت های خود باشد ، احتمالاً مشاوره زوج درمانی موثرتر خواهد بود.

زوج درمانی چیست؟

 زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن یک درمانگر با تجربه بالینی در کار با زوجین ، اغلب یک درمانگر مجاز ازدواج و خانواده ، به دو فرد درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می کند تا بینش خود را در رابطه برقرار کنند ، تعارضات را حل کنند و رضایت از رابطه را بهبود بخشند. اگرچه عمل زوج درمانی ممکن است بسته به گرایش نظری درمانگر یا مشاور متفاوت باشد ، اما همه زوج درمانی به عناصر کلی زیر توجه دارند:

 • تمرکز بر روی یک مشکل خاص (به عنوان مثال مشکلات جنسی ، اعتیاد به اینترنت ، حسادت)
 • مشارکت فعال بخشی از درمانگر در درمان رابطه خود ، و نه هر فرد به طور جداگانه.
 • مداخلات مبتنی بر راه حل و تغییر در اوایل درمان.
 • استقرار واضح اهداف درمانی.

آنچه در زوج درمانی باید انتظار داشت؟

 زوج درمانی معمولاً با برخی از سوالات مصاحبه استاندارد در رابطه با تاریخچه رابطه و همچنین بررسی برخی از خانواده ، ارزشها و زمینه فرهنگی هر یک از شریکین آغاز می شود. در صورت لزوم ، درمانگر ممکن است از جلسات اولیه برای مداخله در بحران استفاده کند. سپس درمانگر زوجین به زوجین در شناسایی موضوعی که کانون اصلی درمان خواهد بود ، تعیین اهداف درمانی و برنامه ریزی ساختاری برای درمان ، کمک خواهد کرد.

در طول مرحله درمان ، درمانگر به زوجین کمک می کند تا از پویایی رابطه ای برای حفظ مشکل بینشی کسب کنند ، در حالی که به هر دو شریک کمک می کند تا هر یک از نقش های خود را در تعاملات ناکارآمد درک کنند.این به آنها کمک می کند نحوه درک رابطه و یکدیگر را تغییر دهند.

اگرچه کسب بینش مهم است ، جنبه مهم دیگر زوج درمانی شامل تغییر رفتارها و شیوه های تعامل با یکدیگر است.

زوج درمانگرها معمولاً تکالیفی را به زوجین اختصاص می دهند تا مهارتهایی را که در درمان آموخته اند در تعاملات روزمره خود بکار گیرند.

اکثر زوجین می توانند با داشتن بینشی در الگوهای رابطه ای ، افزایش بیان عاطفی و مهارت های لازم برای برقراری ارتباط موثر و حل مسئله با شرکای خود ، از زوج درمانی دور شوند.

چه زمانی مشاوره زوجین ( زوج درمانی ) توصیه می شود؟

 از آنجا که همه زوجین در مقطعی از روابط خود دچار تنش یا درگیری می شوند ، بسیاری از افراد در مورد زمان مشاوره برای زوجین مطمئن نیستند. واقعیت این است که زوجین ممکن است به دلایل مختلف از جمله:

 • جنگ قدرت
 • مسائل ارتباطی
 • سوء مصرف مواد
 • نارضایتی جنسی
 • مسائل مالی
 • مسائل خشم
 • خیانت
 • درگیری مکرر یا سطح استرس زیاد
 • ایده های متناقض در مورد فرزندآوری

اکثر مشاوران زوج موافقند که بهتر است به محض ورود نارضایتی به رابطه ، به مشاوره زوجین بپردازید. لازم نیست درمان تا زمانی که مسئله ای به بحران تبدیل شود به تأخیر بیفتد. در بسیاری از روابط ، تا زمانی که مسائل به طور متوسط ​​شش سال ادامه پیدا نکند ، زوج درمانی در نظر گرفته نمی شود. این تأخیر می تواند مشکل ترمیم یا حل نگرانی ها را دشوارتر کند.

زوج درمانی همچنین برای شرکایی که در مورد آینده رابطه خود تصمیمات قطعی گرفته اند ، مفید است. یک زوج در یک رابطه سالم ممکن است برای افزایش صمیمیت یا یافتن راه های جدید برای برقراری ارتباط عاطفی با یکدیگر به مشاوره بپردازند. زوجینی که از قبل تصمیم به جدایی گرفته اند ، ممکن است برای پایان دادن به رابطه خود با شرایط محترمانه ، مشاوره زوجین را دنبال کنند.

افرادی که نامزد ازدواج هستند نیز ممکن است مشاوره قبل از ازدواج را انتخاب کنند. این می تواند به زوجین کمک کند تا مناطقی را که درگیری یا نگرانی دارند که ممکن است در ازدواج آنها مشکل یا نارضایتی ایجاد کند ، کشف کنند.

روش درمانی به زوجین اجازه می دهد تا در مورد اختلاف نظر ، ارزشهای شخصی و انتظاراتشان گفتگو کنند. مشاوره قبل از ازدواج می تواند موارد بیشتری را کشف کند از یک زن و شوهر که در ابتدا قصد بحث در مورد آنها را داشتند. این ممکن است مفید باشد ، زیرا به زوجین اجازه می دهد قبل از ازدواج ارزیابی کنند که آیا آنها واقعاً سازگار هستند یا خیر.

درگیر شدن در زوج درمانی مزایای بسیاری دارد ، اما برخی از شرایط با این روش بهبود نمی یابند. به عنوان مثال ، در موارد سو استفاده در خانه که خشونت باعث ترس یک شریک از دیگری می شود ، ممکن است زوج درمانی کافی نباشد. در برخی موارد ، اگر فرد با یک شریک زندگی سو استفاده کند ، ممکن است امنیت یا زندگی او را به خطر بیندازد. قربانیان سو استفاده از شریک زندگی صمیمی تشویق می شوند در صورت اضطرار با پلیس تماس بگیرند یا یک مرکز بحران محلی پیدا کنند.

آیا باید به مشاوره مراجعه کنم یا طلاق بگیرم؟

اگر رابطه فعلی شما متزلزل است ، مشاوره زوجین می تواند یک ازدواج سخت را نجات دهد – یا حتی یک ازدواج خوب را بهبود بخشد.

اگر تمایل به ازدواج با همسرتان دارید ، باید به زوج درمانی بروید. مشاوره زوجین که به آن مشاوره ازدواج نیز گفته می شود ، می تواند همان چیزی باشد که روابط شما برای التیام زخم های قدیمی و شروع دوباره آن به آن احتیاج دارد. فواید بی شماری وجود دارد که با مشاوره ازدواج همراه است ، به ویژه اگر قبل از بررسی طلاق انجام شود. مشاوره می تواند روشی معنادار برای ترمیم بنیان ازدواج و روشن ساختن تصمیم مناسب طلاق باشد.

چرا زوجین در دریافت مشاوره زوج درمانی به تاخیر می افتند؟

 متأسفانه ، بسیاری از زوجین زمانی اقدام به زوج درمانی می کنند که میزان قابل توجهی از خسارت وارد شده باشد. الگوهای رابطه ای ناسازگار قبلاً ریشه دوانده اند ، پیوند عاطفی بین شرکا به شدت تضعیف شده و به دلیل حل نشدن درگیری های گذشته ، کینه زیادی وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهد که قبل از مراجعه به مشاوره زوجین ، زوج متوسط به مدت شش سال ناراضی هستند. این بدان معنا نیست که زوج درمانی نمی تواند در حل چنین مشکلات دیرینه موثر باشد. با این وجود ، این یک تلاش بسیار چالش برانگیز و وقت گیر خواهد بود ، که به تعهد و تلاش فراوان هر دو شریک نیاز دارد.

برخی ممکن است فکر کنند زوج درمانی فقط برای موضوعات بسیار جدی موثر بر روابط ، از جمله خیانت یا اعتیاد منظور شده است. دیگران ممکن است قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن به رابطه ، این کار را به عنوان آخرین تلاش تلقی کنند.

برخی فکر می کنند که این راهی برای مجبور کردن شریک زندگی خود برای تغییر است زیرا آنها “مشکل” هستند.

بسیاری از افراد از مزایای زوج درمانی در درمان طیف گسترده ای از مسائل رابطه ای آگاه نیستند. آنها نمی دانند که چقدر می تواند در بهبود رضایت کلی از روابط موثر باشد که بر سلامت روان فرد تأثیر می گذارد.

متداول ترین انواع روش های درمانی زوجین کدامند؟

رویکردهای مشاوره زوجین رویکردها و تکنیک های مورد استفاده در زوج درمانی می تواند بسته به آموزش مشاور ازدواج و مسائلی که زوجین متقاضی درمان تجربه می کنند ، متفاوت باشد.

برخی از رویکردهای درمانی رایج در مشاوره زوجین عبارتند از:

رابطه درمانی ایماگو : دلایل ادراک یا رفتارهای منفی در رابطه را بررسی می کند و به دنبال برقراری ارتباط بین شرکا است.

درمان متمرکز بر احساسات : تعاملات جدید و مثبتی بین شرکا ایجاد می کند و پیوند عاطفی آنها را تقویت می کند. درمان سیستم های داخلی خانواده به شرکا کمک می کند تا یکدیگر و الگوهای موجود در روابط آنها را بهتر درک کنند.

روش گاتمن : نزدیکی ، محبت و احترام را افزایش می دهد.

مدل رشد زوج درمانی : بر رشد و تکامل هر یک از زوجین به عنوان یک فرد و زوجین به عنوان یک جفت متمرکز است.

روانشناسی مثبت : به شرکا کمک می کند تا بر ویژگیهای مثبت تمرکز کرده و در زمان حال زندگی کنند.

روایت درمانی :  مسائل گذشته را از زوایای مختلف بررسی می کند ، و به زوجین کمک می کند تا بینشی در مورد تنظیماتی که ممکن است در روابط ایجاد کنند ، بدست آورند.

مشاوره فردی : می تواند به عنوان پیش درآمد زوج درمانی باشد. اگر شریک دیگر تمایلی به مراجعه به زوج درمانی نداشته باشد ، این ممکن است یک روش درمانی باشد.

مشاوره زوجین چگونه کار می کنند؟

 هدف از مشاوره زوجین کمک به شرکا در یادگیری بیشتر یکدیگر و کسب مهارت های سالم در حل مسئله است.

مشاور زوج درمانی ممکن است در طی جلسات اول با هر دو شریک زندگی ، بصورت مشترک یا جداگانه مصاحبه کند. پس از آن ، آنها ممکن است بازخورد ارائه دهند. زوجین ممکن است اهداف درمانی را با راهنمایی درمانگر تعیین کنند و برنامه ای برای درمان تهیه کنند تا هر فرد بداند چه انتظاری دارد. در زوج درمانی ، نتایج مثبت اغلب به انگیزه و فداکاری زوجین در روند کار بستگی دارد.

با پیشرفت درمان ، هر یک از شرکا ممکن است شنونده و گفتگوی بهتری شود. شرکا نیز غالباً یاد می گیرند که از راه های جدید دیگری حمایت کنند. بروز درگیری در جلسات درمانی غیرمعمول نیست. یک مشاور ازدواج اخلاقی بی طرف خواهد ماند و از کنار زدن خودداری می کند. برخی از مشاوران ازدواج به عنوان یک بخش استاندارد از درمان ، جلسات تکمیلی فردی را به هر یک از شرکا ارائه می دهند. دیگران ممکن است در صورت درخواست جلسات جداگانه ارائه دهند.

مشاوره روابط زوجین معمولاً هفته ای یکبار برگزار می شود. این برنامه بسته به اهداف زوجین و اینکه هر یک از طرفین در جلسات درمانی یا درمانی فردی نیز شرکت می کنند ، می تواند متفاوت باشد. مشاوره زوجین در شرایط مختلفی ارائه می شود ، از جمله اقدامات خصوصی ، مراکز مشاوره دانشگاه و اقدامات گروهی.

زوج درمانی غالباً کوتاه مدت است ، هرچند بهبود یک رابطه ممکن است زمان بیشتری ببرد. در نهایت ، زوج درمانی تا زمانی که زوجین متعهد به تکمیل برنامه درمانی باشند یا تا زمانی که به نتیجه نرسند ، ادامه خواهد یافت.

امروزه مشاوره زوجین در انواع روابط برای افراد متاهل یا مجرد در دسترس است. مشاوره معمولاً شامل هر دو شریک زندگی می شود ، اما مواردی وجود دارد که یک مشاور ازدواج ممکن است فقط با یک فرد در رابطه کار کند.

در صورتی که در حال گذراندن بحران در زندگی زناشویی هستید، پیشنهاد می کنیم که حتما با یک متخصص و مشاوره زوج درمانی در ارتباط باشید. شما میتوانید از طریق تماس با کارشناسان سامانه از خدمات مشاوره تلفنی خانواده بهره مند گردید.

براي دريافت مشاوره زوج درمانی بصورت تلفنی
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1 شب حتي ايام تعطيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *