Home / مشاوره جنسی / اختلالات عملكرد جنسی

اختلالات عملكرد جنسی

اختلالات عملكرد جنسی با توجه به اختلال در میلِ جنسی و تغییرات روانی – فیزیولوژیایی كه مشخصه چرخه واكنش جنسی هستند مشخص می شوند و به پریشانی بارز و مشكلات بین فردی منجر می گردند. اپیزودهای مكرر اختلال جنسی، ایجاد اضطراب در مورد عملكرد جنسی می كند ، و اضطراب اختلال در عملكرد جنسی را تشدید كرده و منجر به دایمی شدن آن می گردد. این اختلال ها را می توان به انواع مادام العمر یا اكتسابی و یا فراگیر  موقعیتی و نتیجه ی عوامل فیزیولوژیك، عوامل روان شناختی یا تركیبی از عوامل تقسیم بندی نمود.

یکی از مهمترین مسائلی که به طور جدی زندگی زناشویی را بویژه در زوج های جوان تحت الشعاع خود قرار داده، مسائل عدیده در روابط جنسی آنها است. سرد مزاجی یا ناتوانی جنسی ، انزال زودرس ، اختلال نعوظ ، دردهای مقاربتی و … از جمله مشکلات جنسی هستند که در اغلب موارد باعث »نارضایتی زوجین از زندگی زناشویی و حیات جنسی شان می شود.

در DSM- IV- TR هفت طبقه بندی برای اختلالات عملكرد جنسی ذكر شده است ،  این اختلال ها عبارتند از:

  1. اختلالات میل جنسی (شامل اختلال كمبود میل جنسی و اختلال انزجار جنسی)
  2. اختلالات انگیختگی جنسی (شامل اختلال نعوظی مرد و اختلال انگیختگی جنسی در زن)
  3. اختلالات ارگاسمی (شامل اختلال ارگاسم در زنان ، اختلال ارگاسم در مردان و انزال زودرس)
  4. اختلالات درد جنسي (شامل واژينيسم و مقاربت دردناك)
  5. اختلال ناشي از يك بيماري طبي عمومی
  6. اختلال جنسي ناشي از مواد
  7. اختلال جنسي كه به گونه اي ديگر مشخص نشده است .

شدت این اختلالات، و پیامدهای منفی آن در زندگی زناشویی با توجه اهمیتی که فرد یا زوجین به آن می دهند  می تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال بعضی بررسی ها نشان می دهند که اگر چه بعضی از زوجین ممکن است مشکلاتی در ارتباط با مسائل جنسی شان داشته باشند، اما همین افراد نسبت به روابط زناشویی و جنسی شان دارای رضایت هستند. در حالی که ممکن است در برخی از زوجین کمترین حدی از مشکلات جنسی منجر به تنش های مخرب و تهدید کننده زندگی زناشویی شود.

به طور کلی، شایع ترین مشکلات جنسی در زنان مشکلات مربوط به برانگیختگی جنسی ، دردهای مقاربتی و اوج لذت جنسی و در مردان نیز مسائل مربوط به و میل و برانگیختگی جنسی ، نعوظ و انزال است.

آسیب شناسی جنسی

آسیب شناسی جنسی با تكیه بر دستاوردهای علمی روانشناسی به توصیف ماهیت رفتار جنسی نابهنجار و تبیین آن می پردازد. رفتار جنسی از دیدگاه های مختلف علمی تعریف شده است .

زیست شناسی، رفتار جنسی را هر نوع رفتاری كه احتمال یكی شدن اسپرم و تخمك را افزایش دهد، تعریف می كند. در دهه های اخیر، متخصصین بهداشت روان تلاش كرده اند كه قیدوبند تولید مثل را از تعریف رفتار جنسی جدا ساخته، مفهومی مستقل برای آن بیابند . امروزه، سكس فقط در خدمت تولید مثل نیست، بلكه بیشتر در جهت كسب اوج لذت جسمی و روانی و به عنوان یك بازی مفرح، مشروع و آرامش بخش تعریف می شود .

در ارتباط با مسائل جنسی ذكر چند نكته لازم و ضروری می نماید:

1. نوشتن و حرف زدن از مسائل و مشكلات جنسی در بسیاری از جوامع بوده و جزء « تابو » محسوب می شود و در برخی اظهارنظرها و مطالب نوشته شده در این زمینه هم « خطوط قرمز » و گاهی اوقات سفسطه و مغلطه دیده می شود كه مسائل « ارزش گذاری اخلاقی » ،« خلط مبحث » و مباحث علمی، دینی، عرفی، خرافی و … با یكدیگر آمیخته شده و خواننده نمی داند از بین این مباحث كدامیك را باید انتخاب كند و از بین آنها كدامیك درست است .

همچنین نگرش ها و باورهای منفی زیادی در ارتباط با سكس وجود دارد كه ریشه در عوامل فرهنگی و تربیتی داشته و نتیجه جزء تولید احساس گناه، ترس و اضطراب، چیز دیگری نیست.

2. شیوع مشكلات جنسی در جامعه ی ما چندان هم پایین نیست و در بیشتر مواقع می توان گفت كه مشكلات جنسی ناشی از مقاومت، سركوب و مبارزه با آن است نه پذیرش آن . بسیاری از افراد به دلیل حجب و حیا و شرم مسموم به كلینیك های جنسی مراجعه نكرده و یا در صورت مراجعه، برخی از آنها مشكلات دیگری را مطرح می كنند كه ارتباط چندانی با مشكل اصلی ندارد .

برخی از كارشناسان اعلام می كنند كه 10 درصد مردان دچار ناتوانی جنسی اند و 40 درصد زنان در زندگی زناشویی از اختلالات جنسی رنج می برند و نتیجه ی یك نظرسنجی از زنان نشان می دهد كه بسیاری از آنها  « ارگاسم »را تجربه نمی كنند و تعجب آورتر از همه عده ای بر این  اعتقاد بوده اند كه چیزی به نام ارگاسم در زنان وجود ندارد ! و نیز مطابق با پژوهشی كه تو سط یكی از محققین در كشورمان صورت گرفته است، شایع ترین مشكلات جنسی در مردان 31 درصد اختلال نعوظی و  11/3 درصد انزال زودرس و در زنان 6 /12 درصد اختلال ارضا نشدن جسمی و 8/5 درصد درد جنسی بوده است و 55 درصد بین خود و همسرانشان تنش و اختلاف داشته اند.

همچنین در كنگره ی سراسری خانواده و مشكلات جنسی مطرح شده كه اختلالات عملکرد جنسی و مشكلات جنسی 50 درصد علت طلاق در كشور ماست؛ چیزی كه هنگام مراجعه به دادگاه های خانواده خود را به شكل دیگری نشان می دهد و زوجین دلیل طلاق خود را عدم تفاهم و برخی مسایل دیگر مطرح می كنند!

3. سكس و به داشت روانی ارتباط تنگاتنگی با یكدیگر دارند و لذت بردن از روابط جنسی و تجربه « سكس نرمال » تأثیرات مثبتی بر روی سلامت روان می گذارد. و به همین خاطر است  كه ویلهلم رایش – روانپزشك و روانكاو اتریشی – اعتقاد بر این دارد كه سكس مقدس و روحانی است و تنها انسان است كه می تواند به این تقدس و روحانیت دست یابد . همچنین یكی دیگر از صاحب نظران معتقد است كه در دنیایی كه همه چیز به صورت سیاه و سفید درآمده است، تنها در لحظات روحانی سكس است كه انسان میتواند لحظه های رنگی را تجربه كند.

تاریخچه آسیب شناسی جنسی

رابطه جنسی و تمایلات جنسی برای اكثریت مردم، در طول تاریخ موضوع بسیار جالبی بوده است. با گذشت زمان نگرش ها و دیدگاه های مردم درباره ی جنسیت و انحرافات جنسی تغییرات قابل توجهی را از سر گذرانیده است . در طول قرن چهارم قبل از میلاد یونانیان مسایل جنسی را در عرف اجتماع خود پذیرفته بودند و بر این اعتقاد بودند كه انسان ها دارای طبیعت و خلقت دوگانه هستند و بر آن اساس، زن و مرد م یباید از یكدیگر لذت می بردند.

این وسعت نظر، با دیدگاه متداول دوره ی بین سقوط رم و قرن چهارم، یعنی زمانی كه كلیسا موضوعات جنسی را چیزی گناه آلود معرفی می كرد، به سختی در تعارض بود . در آن دوره افراد زیادی را در اروپا برای اقرار به تماس عاشقانه با شیطان شكنجه و آزار و اذیت می كردند و آنها را در ملاء عام زنده زنده می سوزاندند. بدین ترتیب تمام روستاهای جنوب آلمان و سوئیس نابود شدند.

هزینه ای كه زنان باید برای رهایی از این وضعیت پرداخت م ی كردند این بود كه از تمامی افكار و تمایلات جنسی خود صرف نظر می كردند. در اواسط قرن نوزدهم، این نظر كه زن ها باید كاملاً اخلاقی و از لحاظ عشقی سرد و از نظر جنسی بی جاذبه باشند به اوج خود رسید . از زنان انتظار می رفت تنها به خاطر ارضای نیازهای جنسی شوهرانشان و به انجام رساندن تعهد مادر شدن به رفتار جنسی اقدام كنند . شایان ذكر است كه علی رغم این انتظارات در طول قرن نوزدهم، روسپی گری و بیماری های مقاربتی رو به افزایش گذاشت.

تاثیر اختلالات جنسی در نظام خانواده

رابطه جنسی هنر ظریفی است که باید درست عمل شود در غیر این صورت رابطه ای که می تواند در خدمت تفاهم و مهرو محبت بشر قرار گیرد برعکس نتیجه منفی خواهد داشت . یعنی زن و مرد را به سمت وسوی انحرافی می راند . اگر به هر دلیلی روابط جنسی سالم بین زن وشوهر ایجاد نشود یکی از آنها یا هردوی آنها ناراضی ،دلخور و دلزده خواهند شد و در نتیجه اگر شرایط تفاهم فراهم نباشد امکان فرو پاشی زندگی زناشویی و بلاخره جدایی بیشتر می شود

روابط جنسی با تاثیر بر افکار و احساسات زوجین می تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم روابط بین آنها را در ابعاد وسیعی تحت الشعاع خود قرار دهد بدین معنی که زوجینی که در این زمینه باهم سازگاری داشته و از این بابت خوشحال و مسرور باشند قادرند به راحتی از بسیاری از ناهماهنگی های زندگی خویش چشم پوشی نمایند .در حالیکه ناهماهنگی زندگی می توانددر زوجینی که رضایت جنسی ندارند عواقب وخیمی را به وجود آورد رضایت جنسی به عنوان یکی از نیازهای فیزیولوژیک موجب سلامت انسان است ودر صورت بروز عدم ، رضایت فشارهای زیاد جسمی و روانی ناشی از آن فردرا به بیراهه می کشاند ،در سلامت او اختلال ایجاد کرده و توانمندی ها و خلاقیت اورا تقلیل می دهد.

برای اطلاعات بیشتر درباره اختلالات عملکرد جنسی و نحوه عمل جنسی در مردان و زنان و  یا اگر در مورد سایر مشکلات جنسی سوال دارید با مشاوره تلفنی ندای مشاور تماس بگیرید تا از کمک مشاوران مرکز مشاوره خانواده تلفنی استفاده کنید . 

برای دریافت مشاوره اختلالات عملکرد جنسی و نحوه عمل جنسی در مردان و زنان
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ايام تعطيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *