Home / مشاوره شغلی / مشاوره انتخاب شغل

مشاوره انتخاب شغل

مشاوره شغلی به عنوان راهنمای شغلی شناخته می شود ، یک مشاوره طراحی شده برای کمک به انتخاب ، تغییر یا ترک شغل است و در هر مرحله از زندگی در دسترس است. شغل شخص اغلب یکی از مهمترین جنبه های بزرگسالی است و شروع یک کار جدید ، چه برای اولین بار ، یا برای بار دوم یا هر زمان پس از آن ، می تواند یک رویداد استرس زا باشد ، به ویژه هنگامی که مشکلات اقتصادی مانند رکود اقتصادی عامل. یک مشاور شغلی می تواند با طرح و بحث در مورد گزینه های بالقوه شغلی فرد به شما کمک کند.

مشاوره شغلی چیست؟

لحظاتی از زندگی وجود دارد که همه ما با تصمیم گیری های بزرگ روبرو هستیم. یکی از بزرگترین تصمیمات انتخاب شغل مناسب است. مشاوران شغلی برای کمک به کشف همه مواردی که باید در مورد آنها فکر کنیم ، همراه با نکات مفیدی که امیدوارم ما را به سمت انتخاب صحیح سوق دهد ، آموزش دیده اند.

پیشرفت شغلی شما یک فرایند مادام العمر است که ، خواه آن را بدانید یا نه ، در واقع از بدو تولد شروع شده است! تعدادی از فاکتورها در پیشرفت شغلی شما تأثیر دارند ، از جمله علایق ، توانایی ها ، ارزش ها ، شخصیت ، زمینه و شرایط شما.

مشاوره شغلی فرایندی است که به شما کمک می کند تا خود و دنیای کار را بشناسید و در تصمیم گیری های شغلی ، تحصیلی و زندگی خود درک کنید. پیشرفت شغلی فراتر از تصمیم گیری در مورد یک رشته و اینکه پس از فارغ التحصیلی می خواهید چه شغلی را بدست آورید ، است. این واقعاً یک فرایند مادام العمر است ، به این معنی که در طول زندگی خود تغییر خواهید کرد ، شرایط تغییر می کند و شما به طور مستمر باید تصمیمات شغلی و زندگی خود را بگیرید.

هدف مشاوره انتخاب شغل

هدف مشاوره شغلی این است که نه تنها به شما کمک کند تا تصمیماتی را بگیرید که اکنون باید بگیرید ، بلکه به شما دانش و مهارت لازم برای تصمیم گیری در آینده شغلی و زندگی را می دهد.

به شما کمک کند بفهمید شما کی هستید و از تحصیلات ، حرفه و زندگی خود چه می خواهید. کسی باشید که بتوانید در مورد افکار ، ایده ها ، احساسات و نگرانی های خود در مورد انتخاب شغل و تحصیلات خود با او صحبت کنید ، که به شما کمک می کند افکار و احساسات خود را مرتب کنید ، سازماندهی کنید و به آنها احساس کنید.

به شما کمک می کند تا عوامل موثر بر پیشرفت شغلی خود را شناسایی کرده و به شما در ارزیابی علایق ، توانایی ها و ارزش های خود کمک کنید. به شما کمک می کند منابع و منابع اطلاعات شغلی را بیابید. در تعیین مراحل بعدی و تدوین برنامه ای برای دستیابی به اهداف خود به شما کمک می کنیم.

استرس شغلی ممکن است منجر به اضطراب یا افسردگی شود ، بنابراین یافتن یک شغل کامل برای سلامتی ذهنی مهم تلقی می شود. هنگام انتخاب مناسب ترین شغل یا یافتن شغل جدید در صورت عدم رضایت یا ناامیدی ، خدمات مشاور شغلی می تواند مفید باشد.

یک مشاور شغلی می تواند یک درمانگر ، مربی زندگی یا یک داوطلب از دنیای تجارت باشد اما به طور کلی آموزش می یابد تا منابع اطلاعات شغلی ، بحث در مورد توسعه شغلی ، و ارزیابی و ارزیابی استعداد و توانایی را ارائه دهد.

دانش آموزان ممکن است قبل از اقدام به دانشگاه و سپس دوباره در کالج قبل از انتخاب یا تغییر رشته ، به یک مشاور راهنمایی مراجعه کنند ، اما مشاوره شغلی می تواند به هر کسی که می خواهد شغل خود را تغییر دهد ، به طور کلی کار را ترک کند ، یا راه هایی را برای رضایت بیشتر از یک جریان فعلی جستجو کند. حرفه.

انتخاب شغل

انتخاب شغل یک کار مهم است ، اما ممکن است یک کار دشوار نیز باشد. ممکن است تصمیم گیری در مورد مناسب ترین نوع شغل آسان نباشد و از آنجا که مشاوره شغلی به افراد کمک می کند مهارت ها ، نیازها و خواسته های خود را ارزیابی کنند تا شغلی مناسب خود پیدا کنند ، این نوع مشاوره گام مهمی محسوب می شود که باید قبل از تصمیم گیری در مورد شغل دائمی بردارید.

تحقیق در مورد طیف گسترده ای از مشاغل بالقوه ممکن است طاقت فرسا باشد ، و اطلاعات در مورد مجموعه مهارت ها و تحصیلات مورد نیاز برای یک موقعیت خاص ممکن است متناقض باشد یا یافتن آن دشوار باشد. یک مشاور شغلی اغلب قادر به ارائه اطلاعات ارزشمند در این زمینه ها و مناطق دیگر است.

برخی از سوالات زیر ممکن است برای کاهش تمرکز فرد هنگام در نظر گرفتن تغییر شغل مفید باشد:

 • از چه کاری لذت می برم؟
 • چه نوع فعالیت هایی برای من سرگرم کننده و برآورده کننده است؟
 • من در چه کاری مهارت دارم؟
 • مجموعه مهارت من چیست؟
 • چه مدرکی مانند مدرک تحصیلی یا تجربه دارم؟
 • چقدر پول لازم دارم تا احساس رضایت کنم؟
 • چه مشاغلی در مکان (مکان هایی) که می خواهم زندگی کنم وجود دارد؟
 • آیا می خواهم سفر کنم؟
 • ارزشهای من چیست؟
 • آیا برای من مهم است که به دیگران خدمت کنم؟
 • آیا من به دنبال کار چالش برانگیز یا کار نسبتاً آسان هستم؟
 • آیا من حاضر هستم آنچه دیگران بدون سوال به من می گویند را انجام دهم یا ترجیح می دهم بیشتر تصمیمات را خودم بگیرم؟
 • تا چه درجه ای به ثبات و امنیت نیاز دارم؟

مشاوره شغلی چگونه می تواند کمک کند

در یک جلسه مشاوره شغلی ، مشاور به فرد کمک می کند مهارت ها و نقاط قوت را کشف کند ، سطح تحصیلات را در نظر بگیرد و در مورد ادامه تحصیل مشاوره دهد و علایق و نوع شخصیت را تعیین کند. همچنین مشاوران می توانند آزمون ضریب هوشی یا استعداد را انجام دهند.

یک مشاور شغلی آموزش دیده است تا به افراد در انتخاب شغل خود کمک کند. این که فرد تازه وارد دنیای کار باشد یا صرفاً آرزوی تغییر شغل را داشته باشد ، یک مشاور شغلی قادر خواهد بود تا او را به بهترین سمت ممکن راهنمایی کند.

مشاوره شغلی خدمات مختلفی را شامل می شود که از ارزیابی شغلی تا نوشتن رزومه را شامل می شود. یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند:

تست ها و ارزیابی های مهارتی را انجام دهید : یک مشاور شغلی می تواند با اجرای آزمون ها و ارزیابی های مهارتی به شما در شناسایی زمینه شغلی مناسب کمک کند. آنها می توانند به شما کمک کنند مجموعه مهارتهای خود را شناسایی کنید و اینکه چه مشاغلی با مهارتهای خاص شما مطابقت دارد.

گزینه های شغلی را بررسی کنید : مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند تا از نزدیک گزینه های مختلف شغلی را بررسی کنید. شاید شما مطمئن نباشید چه شغلی با نقاط قوت یا مهارت شما سازگار است. یک مشاور شغلی می تواند در شناسایی مشاغل مناسب به شما کمک کند. شاید شما در فکر تغییر شغلی هستید و می خواهید بدانید چه چیزی در دسترس است. مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند تمام گزینه های پیش روی خود را بررسی کنید.

یک برنامه عملیاتی شخصی تدوین کنید : آیا می دانید چه شغلی را می خواهید اما مطمئن نیستید که برای رسیدن به یک شغل مناسب چه مسیری را طی کنید؟ یک مشاور شغلی می تواند در تهیه یک برنامه عملی برای رسیدن به آنجا به شما کمک کند.

مصاحبه های بازی نقش : روند مصاحبه می تواند اعصاب خرد کن باشد. یک مشاور شغلی می تواند مصاحبه های ساختگی تنظیم کند تا در زندگی واقعی فرصت تمرین را پیدا کنید.

بر موانع غلبه کنید : یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند مواردی را که مانع حرفه شما هستند شناسایی و با آنها کنار بیایید. به عنوان مثال ، اگر دچار اضطراب یا افسردگی هستید و این موارد باعث مشکلاتی در شغل شما می شود ، با ارجاع شما به روانپزشک یا درمانگر بهداشت روان می توانند به شما کمک کنند.

توسعه یک شبکه : شبکه های شغلی برای بسیاری از افراد دشوار است. هر چند این قسمت مهمی از پیشرفت شغلی است. شبکه می تواند به شما در یافتن مشاغل جدید و حرکت در نردبان شرکت کمک کند. بنابراین ، شما باید یاد بگیرید که با همکاران و سرپرستان روابط خود را بدست آورید تا موارد ارجاع و فرصت های جدید را بدست آورید. یک مشاور شغلی می تواند در این کار به شما کمک کند.

چه کسانی به مشاوره شغلی نیاز دارند؟

مشاوره شغلی می تواند تقریباً برای همه مفید باشد. این که آیا شما در مراحل ابتدایی انتخاب شغل هستید ، پس از گذراندن وقت خارج از کار یا ورود به نیروی کار ، یا بهبودی از کار خود ، مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند از بین این گزینه های شغلی حرکت کنید.

مشاوره شغلی حتی اگر در حال حاضر شاغل هستید می تواند مفید باشد. این می تواند به شما کمک کند تا بینش لازم برای پیشرفت شغلی یا عملکرد بهتر در محل کار را داشته باشید.

یک مشاور شغلی می تواند به هرکسی که با تصمیمات سخت شغلی روبرو است کمک کند. آنها می توانند به تغییر شغل ، اکتشاف و موارد دیگر کمک کنند.

یک مشاور شغلی خوب یک مشکل ساز ، یک شنونده و ناظر جدی است و دانش کافی در زمینه های مختلف را دارد تا شما را در تصمیم گیری های شغلی راهنمایی کند.

جمع بندی:

مشاوره شغلی از نظر پیشرفت شغلی می تواند یک روش بسیار مفید باشد. این فرایند فقط برای افراد در آغاز کار آنها نیست. در حالی که روند کار به شما نمی گوید که چه کاری انجام دهید و کاری را در بشقاب خود قرار دهید ، مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند تا درک کنید که واقعاً از حرفه خود چه می خواهید.

از نظر پیشرفت شغلی ، مشاوره شغلی تضمین می کند که در پیشرفت شغلی خود متوقف نخواهید شد. این کار را با کمک به شما در شناسایی اهداف ایده آل شغلی و مسیرهایی که باید برای رسیدن به آنها طی کنید ، انجام می دهد.

همچنین برای تقویت توانایی های شما برای حرکت به جلو بسیار مهم است. این کار می تواند با بهبود مهارت های شما از طریق آموزش یا تقویت توانایی استفاده از منابع و استراتژی های مختلف به نفع شما باشد.

در صورتی که در حال گذراندن بحران انتخاب شغل یا مشکلات شغلی هستید، پیشنهاد می کنیم که حتما با یک متخصص و مشاور شغلی در ارتباط باشید. شما میتوانید از طریق تماس با کارشناسان سامانه از خدمات مشاوره شغلی تلفنی بهره مند گردید.

براي دريافت مشاوره انتخاب شغل و مشاوره شغلی
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1 شب حتي ايام تعطيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *