Home / مشاوره شغلی / مشاوره غلبه بر مشکلات محل کار

مشاوره غلبه بر مشکلات محل کار

مردم تقریباً یک سوم زندگی خود را در محل کار خود می گذرانند و مسائل مربوط به محل کار منبع استرس عمومی بسیاری است. وجود مکانی برای کار در جایی که نقش ها ، انتظارات و شخصیت های همه افراد کاملاً در کنار هم کار کند ، بدون تعارض غیرممکن است. به همین ترتیب ، برخی مسائل خاص و مشکلات محل کار ممکن است علائم روانی منفی ایجاد کند.

محل کار به طور معمول محیطی است که در آن افراد با شخصیت ، سبک ارتباطی و جهان بینی متفاوت با یکدیگر تعامل دارند. این اختلافات یکی از منابع بالقوه مسائل محل کار است و در نهایت می تواند منجر به استرس و تنش برای افراد درگیر شود. اگرچه همه کارمندان حق دارند با انصاف رفتار کنند و در محیط کار احساس امنیت کنند ، اما برخی از کارمندان با قلدری ، آزار و اذیت و / یا تبعیض روبرو هستند.

بعلاوه ، برخی از کارمندان ممکن است از کار خود نارضایتی داشته باشند ، با عملکرد خود در کار مشکلی داشته باشند یا در یافتن شغل متناسب با توانایی ها و علایق آنها مشکل داشته باشند. مسائل مربوط به محل کار می تواند منجر به کاهش عملکرد و بهره وری ، از دست دادن شغل / فسخ ، کاهش رضایت / خوشبختی ، استرس و طیف گسترده ای از مسائل مربوط به سلامت روان شود. آزار و اذیت در محل کار نیز می تواند منجر به مشکلات حقوقی شود. عدم امنیت شغلی و عدم پشتیبانی در محل کار می تواند مسائل محیط کار را تشدید کند.

مسائل مشترک محل کار که کارمندان با آن روبرو هستند عبارتند از:

 • درگیری بین فردی
 • مشکلات ارتباطی
 • شایعات
 • قلدری
 • آزار و اذیت
 • تبعیض
 • انگیزه کم و رضایت شغلی
 • مسائل مربوط به عملکرد متناسب کار ضعیف

مشاوره شغلی نوع خاصی از مشاوره است که می تواند برای مشکلات محل کار مانند تناسب شغلی ، عملکرد و رضایت مفید باشد. برای دریافت مشاوره شغلی با کارشناسان سامانه در ارتباط باشید.

مشکلات محل کار در مشاغل پر استرس

برخی از مشاغل به ویژه درجه بالایی از استرس را شامل می شوند. یک نظریه که به عنوان مدل کنترل تقاضای شغل (JDC) شناخته می شود ، بیانگر این است که درجه بالایی از فشار روانی در مشاغل با تقاضای زیاد و کنترل کمی بر شرایط کار شایع است.

برخی از مشاغل شناخته شده به ویژه که دارای استرس هستند ، شامل آتش نشان ، خلبان هواپیمایی ، سربازان وظیفه ، افسر پلیس و هماهنگ کننده رویدادها است. علاوه بر این ، برخی از مشاغل مانند کارگر مراقبت های بهداشتی ، معلم ، مددکار اجتماعی و کارمند پشتیبانی اداری با افزایش سطح افسردگی همراه بوده اند.

نرخ بالای سو مصرف مواد در بین کارکنانی که در معدن ، ساخت و ساز و صنایع غذایی فعالیت می کنند شایع است. استرس مربوط به کار یک مسئله قابل توجه است ، به طوری که تخمین زده می شود 40٪ از کارگران شغل خود را بسیار استرس زا توصیف می کنند. علاوه بر علائم بهداشت روان ، استرس ناشی از کار می تواند باعث مشکلات جسمی مانند حملات قلبی ، فشار خون بالا ، درد و بی خوابی شود.

چگونه مشاوره و روان درمانی می تواند به مشکلات مربوط به محل کار کمک کند

روش های مختلفی وجود دارد که در آن درمان برای کمک به حل مسائل محل کار مفید است. مشاوره می تواند افسردگی ، اضطراب و سایر علائم بهداشت روانی را که ناشی از مسائل مربوط به محل کار است ، به طور موثر درمان کند. درمانگران همچنین می توانند مهارت های مقابله سالم را که کارکنان ممکن است برای مدیریت استرس ناشی از کار و سایر موارد استفاده کنند ، آموزش دهند. 

به عنوان مثال ، رفتار درمانی شناختی به افراد کمک می کند تا افکار ناسالم را شناسایی و تغییر دهند ، که اغلب منجر به بهبود خلق و خو و رفاه عمومی می شود. ذهن آگاهی ، مراقبه و سایر فنون مدیریت استرس را می توان در روان درمانی آموزش داد. درمان همچنین می تواند برای بهبود مهارت های ارتباطی قاطع فرد و همچنین سایر مهارت های حل تعارض مفید باشد. سپس می توان این مهارت ها را در محل کار به منظور بهبود تجربه فرد در کار به کار گرفت.

مشاوره شغلی نوع خاصی از مشاوره است که می تواند برای موضوعات محل کار مانند تناسب شغلی ، عملکرد و رضایت مفید باشد. مشاوران حرفه ای به کارکنان کمک می کنند تا مهارت ها و توانایی های خاص خود را شناسایی کنند تا به آنها در پیشرفت اهداف شغلی و یافتن مشاغلی که برای آنها مناسب است کمک کنند.

روانشناسی صنعتی و سازمانی (I-O) نیز به طور خاص به موضوعات مربوط به محل کار مربوط می شود ، زیرا بر رفتار انسان در محل کار تمرکز دارد. گاهی اوقات روانشناسان صنعتی و سازمانی برای شناسایی زمینه های مورد نگرانی در یک سازمان و همچنین کمک به کارگران در ایجاد یک محیط کار مشترک تر و سالم به محل کار آورده می شوند. برخی از کارفرمایان ، از جمله بسیاری از آژانس های فدرال ، از طریق برنامه های کمک به کارکنان (EAP) بدون هیچ گونه هزینه ای به کارمندان خود مشاوره می دهند. این جلسات مشاوره فرصتی را برای کارمندان فراهم می کند تا در مورد هر مسئله ای که ممکن است بر عملکرد کاری آنها تأثیر بگذارد با متخصصان آموزش دیده بحث کنند.

افشای مشکلات محل کار و شرایط بهداشت روانی برای کارفرمای خود

تصمیم برای افشای وضعیت بهداشت روانی برای یک کارفرما می تواند تصمیمی دشوار باشد. كارمندانی كه اطلاعات خود را اعلام می كنند ممكن است عواقب منفی مانند عدم ارتقا سطح شغلی ، برخورد متفاوت با آنها یا حتی اخراج شده. به همین دلیل ، بسیاری از کارمندان ممکن است در افشای وضعیت بهداشت روانی خود احساس امنیت نکنند. در حالی که اطلاع دادن به یک سرپرست درمورد مسائل بهداشت روان می تواند به کارمند کمک کند تا از پشتیبانی اضافی یا محل های لازم در محل کار برخوردار شود ، اما احتمال ایجاد انگ و سایر اثرات منفی نیز وجود دارد. در نهایت ، تصمیم برای افشای تصمیم شخصی است.

برخورد با مشکلات در محل کار

در مواجهه با مشکلات محل کار میتوان موارد زیر را بکار برده و بسیاری از مشکلات شغلی را به حداقل رسانده و بر آن ها غبله نمود:

 • مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای به سراغ شخصی که باهاش مشکل داریم بریم و در مورد اون مسئله صحبت کنیم
 • احساسات خودمون رو کنترل کنیم و نذاریم به ما غلبه کنه، تا بتونیم بهتر مسیر گفت‌وگو رو هدایت کنیم
 • اگر احساسات خودمون رو کنترل کنیم طرف مقابل راحت‌تر و سریع‌تر با ما به توافق میرسه
 • روی موضوع اصلی تمرکز کنیم و نذاریم که به حاشیه کشیده بشه
 • فرضمون رو براین میذاریم که فرد مقابل نیت مثبتی داره
 • صریح و با صداقت موضوعات خودمون رو بیان کنیم
 • به یافتن راه حل فکر کنیم نه پیدا کردن مقصر
 • لحن و صدای مثبتی داشته باشیم

اگر احساس می‌کنید که از شغل خود راضی نیستید و یا برایتان تنها خستگی به جا می‌گذارد، بهتر است هر چه زودتر برای درمان آن و موفقیت در زندگی به دنبال راه چاره‌ای باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اشتغال و مسائل و مشکلات محل کار
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1 شب حتي ايام تعطيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *