Home / مهارت های زندگی / مراحل مختلف رابطه در زندگی زناشویی

مراحل مختلف رابطه در زندگی زناشویی

مراحل مختلف رابطه زوجین چیست؟ اول اینکه ، روابط راکد نیستند. همه روابط ، مراحل مختلفی را طی می کنند. علاوه بر این ، بیشتر زوجین این مراحل را در زمان های مختلف طی می کنند. با این وجود ، “مشکلات” می توانند در هر یک از این مراحل ظاهر شوند. خبر خوب این است که اگر آنها را درک کنید ، می توانید هنگام بروز مشکلات با آنها مقابله کنید.

زندگی زناشویی بالا و پایین‌ های خاص خودش را دارد. شاید به نظر کلیشه باشد، اما این بالا و پایین‌ ها در زندگی همه وجود دارد و دوره‌های ترس، خستگی، ارتباطات ضعیف و غیره جزئی از زندگی محسوب می‌شوند.

هر زندگی مشترکی با گذشت سالها وارد مراحل مختلفی می‌شود. از هیجان اولین روزهای ازدواج گرفته تا روزی که هر دو بازنشست می‌شوید، زندگی شما در حال رشد و تغییر است.

طبعا زن ومرد متفاوت از يكديگرند و اگر زوجين تغييرات مراحل زندگی زناشويی را درك نكنند، زندگی يك زوج صميمی و محرم می تواند به جدايی كشيده شود. در مغز انسان تغييرات زيادی در طول مراحل مختلف ازدواج رخ می دهد. اين تغييرات در مغز به تغييرات در رفتار منجر می شود. فهميدن اين تغييرات رفتاری می تواند كليدی برای ازدواجی موفق باشد.

درک مراحل مختلف زندگی مشترک به شما کمک می‌کند مرحله کنونی زندگی خود را تحلیل کنید. در ادامه مراحل مختلف زندگی در یک رابطه ذکر شده است. مشاوره ازدواج، فرصتی مناسب است تا بتوانید با آشنایی از نکات مهم همسرداری و شیوه تعامل مناسب با همسرتان در جهت زندگی توام با آرامش حرکت کنید.

مرحله اول رابطه در زندگی زناشویی : شور

مرحله اول یک رابطه معمولاً مشتاقانه است. این زمانیست که با شریک زندگی خود ملاقات می کنید و عاشق می شوید. از مرحله شماره 1 به عنوان “مرحله ماه عسل” نیز یاد می شود ، زیرا شامل شیفتگی و عاشقانه شدن است.

در آغاز رابطه ، جرقه ها پرواز می کنند و جهان روشن تر و بهتر است. در این مدت ، شما شروع به برقراری ، احترام ، صمیمیت و تحسین واقعی یکدیگر می کنید. بخاطر داشته باشید که این مرحله فقط برای بسیاری موقت است. در نهایت ، اشتیاق کاهش می یابد و آشنایی به وجود می آید. هنگامی که این اتفاق می افتد ، مهم است که با تغییر دادن چیزها و تلاش برای چیز جدید ، اشتیاق دوباره ایجاد کنیم.

مرحله دوم روابط در زندگی مشترک : تحقق بخشیدن

هنگامی که اشتیاق اولیه از بین می رود ، “مجبور” می شوید دید واقع بینانه تری راجع به اینکه زندگی شما به عنوان یک زوج طولانی مدت چگونه است ، بپذیرید. این همچنین زمانی است که شما و همسرتان تصمیم می گیرید که آیا ازدواج در آینده شما باشد یا خیر. در طول این مرحله ، هم شما و هم شریک زندگی خود شروع به دیدن یکدیگر به عنوان یک انسان می کنید – کامل با نقص و نقص. اما ، همانطور که شروع به دیدن واقعاً یکدیگر می کنید ، احتمالاً برای اولین بار ، در سطح عمیق تری هم احترام می گذارید.

شما راحت تر می توانید جنبه های خود و شخصیت خود را آشکار کنید – جنبه هایی که در “مرحله ماه عسل” مخفی نگه داشته اید. توجه به این نکته مهم است که این مرحله با چالش هایی همراه است. ممکن است در مرحله شماره 2 ناامیدی و اختلاف نظر در مورد چندین موضوع را تجربه کنید. با این حال ، اگر مهارت ارتباطی و حل تعارض خوبی دارید ، می توانید با موفقیت در هر آب آشفته ای حرکت کنید.

مرحله سوم روابط زندگی زوجین : عصیان

در طی این مرحله ، تمرکز به منافع شخصی شما بازمی گردد. این مانعی است که بسیاری از زوجین در مرحله شورش با آن روبرو هستند. در این مرحله به جای “همه چیز درباره ما” تبدیل می شود به “همه چیز در مورد من”.

در نتیجه ، درگیری می تواند رخ دهد – اگر شما و شریک زندگی خود نمی دانید که چگونه با روش سالم برخورد کنید. راستش را بخواهید ، این درگیری ها در مرحله شماره 3 اتفاق می افتد. چرا؟ خوب ، زیرا یک جنگ قدرت به طور معمول در این مرحله رخ می دهد. هم شما و هم شریک زندگی خود معتقد هستید که راه شما بهترین راه است و همیشه (یا بیشتر اوقات) حق با شماست. وقتی این اتفاق می افتد مهم است که شما و شریک زندگی خود راه درست را بحث کنید. اگر یکدیگر را سرزنش کنید ، با یکدیگر صحبت کنید و یا اجازه دهید کینه ، عصبانیت و ناامیدی بر شما غلبه کند ، این شکاف بین شما ایجاد می کند که ممکن است جبران ناپذیر باشد.

مرحله چهارم رابطه در زندگی زوجین : همکاری

با داشتن مشاغل مختلف ، فرزندان ، وظایف خانگی و وام های ماهانه ، طبیعی است که زوجین ، به ویژه متاهلین ، مجبور به همکاری با یکدیگر شوند. در واقع ، این مرحله می تواند بسیار شبیه یک قرارداد کاری باشد – مرحله ای که فاقد علاقه ، عشق و صمیمیت باشد. بسیاری از زوجین این “عناصر ضروری” را برای “مقابله” با زندگی و “مسئولیت های زیادی” بر عهده دارند. هر چند آماده باشید ، این مرحله می تواند 20 سال یا بیشتر طول بکشد ، به خصوص اگر بچه دارید.

مرحله پنجم رابطه در زوجین : دیدار مجدد

پس از اینکه بچه های شما بزرگ و مستقل شدند ، شما و شریک زندگی خود می توانید دوباره با یکدیگر آشنا شوید. به عبارت دیگر ، شما فرصتی برای لذت بردن از “سکوت” ، امنیت و ثبات را دارید که مسئولیت های کمتری به همراه دارد. وقت آن است که دوباره دوست و عاشق شویم. در مرحله پیوستن دوباره می فهمید که چقدر یکدیگر را دوست دارید و چرا در وهله اول ازدواج کرده اید و یا مایلید مدت طولانی با هم بمانید.

مرحله ششم رابطه در زندگی مشترک : انفجار

مرحله شماره 6 مرحله انفجار است. در این مدت ، شما احتمالاً انبوهی از موقعیت های جدی زندگی را تجربه خواهید کرد – موقعیت هایی که ممکن است برای مقابله با آنها به عنوان یک زن و شوهر دشوار باشد. به عنوان مثال ، ممکن است در خانواده خود یک مرگ ، از دست دادن شغل ، مسائل مالی و یا یک وضعیت سلامتی که زندگی را تغییر می دهد تجربه کنید.

اما ، در همان زمان ، به احتمال زیاد به هم نزدیکتر خواهید شد ، زیرا “مجبور هستید” با هم این چالش ها را کنار بیاورید. به عبارت دیگر ، شما از یکدیگر آرامش می گیرید. از طرف دیگر ، این مرحله می تواند شما را از یکدیگر دورتر کند – به خصوص اگر مهارت های ارتباطی و حل تعارض ضعیفی دارید. در واقع ، این می تواند باعث کینه ، عصبانیت ، ناامیدی و ناامیدی شود – ترکیباتی که می توانند رابطه را از بین ببرند.

توجه: مرحله انفجار می تواند در هر زمان از رابطه رخ دهد و باعث ایجاد اختلال اساسی در وضعیت فعلی رابطه شما شود.

مرحله آخر رابطه زوجین : تکمیل

آخرین مرحله مرحله تکمیل است. در این مرحله ، شما فرزندان بزرگسالی دارید و در حال آماده شدن برای بازنشستگی هستید. این زمان برای تمرکز بر روی شما و شریک زندگی خود و شروع به کاوش در زندگی مشترک جدید است. زوجین در این مرحله به طور معمول بسیار نزدیک هستند و یکدیگر را از داخل و خارج می شناسند. پس از “طغیان” طوفان های داشتن یک رابطه طولانی مدت یا دهه ها ازدواج ، مرحله تکمیل می تواند احساس آرامش و آرامش کند. هدف این مرحله صرفاً لذت بردن از همراهی یکدیگر است.

نحوه ارتباط با همسر یک مهارت است که افراد باید آن را با آموزش و تجربه یاد بگیرند. این مهارت به شما کمک می‌کند تا زندگی سالم و موفقی داشته باشید. نحوه ارتباط صحیح در طول زندگی مشترک میتواند کیفیت رابطه زوجین را ارتقا داده و زندگی مشترک را به مسیر بهتری هدایت کند. مرکز مشاوره روانشناسی ندای مشاور با کادری مجرب آماده ارائه خدمات تلفنی و حضوری به شما می‌باشد.

برای دريافت مشاوره همسرداری و نحوه ارتباط زوجین در مراحل زندگی
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1 شب حتي ايام تعطيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *