Home / مهارت های زندگی / مهارت كنترل خشم

مهارت كنترل خشم

خشم یک احساس طبیعی است و میتواند به شما کمک می کند مشکلات یا مشکلات را حل کنید ، چه در محل کار باشد و چه در خانه ، می تواند احساس مثبتی باشد. با این حال ، اگر منجر به پرخاشگری ، طغیان یا حتی درگیری های جسمی شود ، خشم می تواند مشکل ساز شود. کنترل خشم برای کمک به شما در جلوگیری از گفتن یا انجام کاری که ممکن است پشیمان شوید مهم است. قبل از اینکه عصبانیت تشدید شود ، می توانید از استراتژی های خاصی برای کنترل خشم استفاده کنید.

خشم وعصبانیت احساسی است كه میزان آن از تحریك خفیف و احساس رنجش تا خشمی شدید و جنون آمیز در نوسان است. خشم واكنش ذاتی به ناكامی و بد رفتاری محسوب می شود. همه ما ناگزیر ، در طول زندگی با موقعیتهایی روبرو می شویم كه ما را خشمگین می كنند. ویژگی خشم این است كه در عین حالی كه جزئی از زندگی است ، می تواند ما را از رسیدن به اهدافمان باز دارد.

احساس خشم یك احساس طبیعی است ، همانگونه كه سیل یك پدیده طبیعی است. ما در طول تاریخ یاد گرفته ایم كه در مسیر سیل ، سد بزنیم و از انرژی آن در جهت تولید برق ، آب آشامیدنی و آبیاری و زمین های كشاورزی استفاده كنیم. بنابراین اگر ما یاد نگیریم كه چگونه خشم خود را كنترل كنیم ، خشم كنترل ما را بدست خواهد گرفت.

علل خشم

اعتقاد بر این است كه ما معمولا توسط دیگران و یا محركهای بیرونی خشمگین و عصبانی می شویم. ولی بنظر می رسد كه حد فاصل بین محرك ناخوشایند و بروز خشم وعصبانیت ،عوامل یا فیلترهایی وجود داشته باشد.

عوامل محیطی

محیطی كه وقایع ناخوشایند یا محرك های بیرونی خشم برانگیز در آن تجربه می شوند ، نقش مهمی در نتیجه نهایی به عهده دارند.به احتمال زیاد لگد شدن پای شما در هر یك از موقعیتهای زیر می تواند عكس العملهای مختلفی را از طرف شما شكل دهد:

 • در مراسم عروسی خواهر یا برادرتان ( ممكن است با گفتن یك جمله خنده دار عكس العمل نشان دهید )
 • برای وارد شدن به استادیوم برای دیدن مسابقه نهایی جام جهانی فوتبال بین تیم ایران وبرزیل ( احتمالا به خودتان خواهید گفت : حتی اگر كفشهایم هم گم شوند ارزشش دارد )

عوامل هیجانی

وقتی كه ما دارای احساسات مثبت یا احساسات منفی هستیم ، واكنش ما به موقعیتهای خشم برانگیز تفاوت خواهد داشت.

بعنوان مثال اگر خبر قبولی خود در امتحانات كارشناسی ارشد را بشنوید ، قطع برق و گرمای هوا برایتان لذتبخش خواهد بود وبرعكس اگر قبول نشوید ، احساس منفی بوجود آمده ، بر ناخوشایندی قطع برق خواهد افزود.

عوامل جسمانی

تحقیقات حاكی از آن است افرادی كه به دردهای مزمن دچار هستند نسبت به دیگران احساس ناراحتی و خشم بیشتری دارند.

نگرش وتفكر فرد

در ارتباط با ارتباط نگرش و تفكر با خشم و عصبانیت كافی است كه بیاد آوریم حتی افرادی كه با یك پس زمینه فرهنگی و محیطی مشترك ، حالتهای هیجانی یكسان و وضعیت سلامت جسمانی شبیه به هم ، در مواجهه با یك موقعیت خشم بر انگیز قرار می گیرند ، چقدر متفاوت عكس العمل نشان می دهند.

نگرش و تفكر افراد

افكار مهمترین جزء روانی انسان محسوب می شود. به نظر می رسد كه به رغم اهمیت عوامل محیطی ، فرهنگی ، هیجانی و جسمانی در بروز خشم و عصبانیت ، افكار نقش مهمی در ایجاد حالتهای احساسی و هیجانی بعهده داشته باشند.

اگر دارای این نگرش باشیم كه باید همیشه اطرافیان ما افراد منصف ، منطقی ، ملاحظه كار ، مودب و… باشند، به احتمال زیاد خلاف نگرش فوق حال ما را بد خواهد كرد.

عوامل فرهنگی

عوامل فرهنگی متعددی در بروز عصبانیت نقش دارند. هر یك از افراد بنا به پیشینه فرهنگی متفاوت در مواجهه با موقعیتهای خشم برانگیز عكس العمل های متفاوتی نشان می دهند:

 • فردی كه داد زدن در خرده فرهنگ او رفتاری بهنجار محسوب می شود.
 • فردی كه خشونت در خرده فرهنگ او به هیچ عنوان پذیرفته نیست.
 • فردی كه در خانواده ای بزرگ شده است كه ناملایمات و سختی ها بعنوان عواملی محسوب می شوند كه منجر به رشد و توانمندی می شوند.

در نگاه اول به نظر می رسد كه در مواجهه با موقعیتهای خشم برانگیز ، دو راه حل بیشتر نداریم:

 1. به دل ریختن عصبانیت
 2. بروز دادن عصبانیت

به نظر شما به دل ریختن عصبانیت روش درستی است ؟

به عقیده شما در صورتیكه در مواجهه با موقعیتهای خشم بر انگیز، دائما عصبانیت خود را فرو ببریم با چه مشكلاتی مواجه می شویم؟

بسیاری از یافته های علمی دال بر این است كه فرو بردن دائمی خشم به عنوان تنها روش مواجهه با موقعیتهای خشم برانگیز ، پیامد های روانشناختی ناخوشایندی را به دنبال خواهد داشت.

افسردگی رایج ترین مشكل ناشی از این شیوه است.ضمن اینكه یافته هایی هم وجود دارد كه به دل ریختن عصبانیت باعث تاثیرات نامطلوب جسمانی نظیر تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و فرد بیشتر در معرض ابتلائ به بیماریهای عفونی و جسمانی قرار می گیرد.

به عقیده شما در صورتیكه در مواجهه با موقعیتهای خشم برانگیز روش ما این باشد كه دائما عصبانیت خود را به شكل غریزی نشان دهیم با چه مشكلاتی مواجه می شویم؟

تحقیقات به ما كمك می كند تا از این شیوه هم صرف نظر كنیم.چرا كه دائما خشمگین بودن ، مثل به دل ریختن عصبانیت ، سلامتی ما را در معرض خطر قرار می دهد.

افزایش ضربان قلب ، فشار خون و افزایش فعالیت غدد درون ریز عواملی هستند كه در دراز مدت تاثیرات منفی عدیده ای بر دستگاههای مختلف بدن از قبیل قلب و عروق ، ایمنی و هاضمه بر جای می گذارند.

تاثیرات منفی خشم محدود به بدن وجسم نیست بلكه روح و روان ما هم آسیب می بیند.

بعد از اینكه فرد خشمگین شد دچار ناراحتی می شود، ناراحتی از اینكه چرا عصبانی شده است و بدین ترتیب خشم بتدریج احساس رضایت فرد را از زندگی تضعیف می كند.

حال با این توضیحات ، به نظر شما فردی كه دارای مهارت كنترل خشم است ، در موقعیتهای خشم برانگیز به چه شكل عمل می كند؟

لطفا به سوالات زیرفكركنید:

 • آیا در مواجهه با موقعیت های خشم برانگیز بر احساسات خودآگاهی دارید؟
 • آیا درطی فعالیت های روزمره،سعی می كنید توان خود را در مواجهه باموقعیت های خشم برانگیز افزایش دهید؟
 • آیا در حین موقعیت های خشم برانگیز دارای راهبردهایی هستید كه خشم به عصبانیت تبدیل نشود؟
 • آیامیدانید قاطعیت چه نقشی در موقعیت های خشم برانگیز به عهده دارد؟

ویژگی های افراد ماهر دركنترل خشم

 • به گونه ای عمل نمی كنند كه به خود آسیبی وارد كنند.
 • به گونه ای عمل نمی كنند كه به فرد یا افراد دیگر آسیبی وارد كنند.
 • به حق و حقوق خود، آگاهی داشته و سعی می كنند تا حد ممكن مانع از ضایع شدن حقشان شوند .
 • افراد ماهر: مراقب هستند كه خشم به پرخاشگری مبدل نشود
 • به تهدید و زور متوسل نمی شوند
 • بدون متهم كردن فرد مقابل،مسؤلیت احساسات خود را می پذیرند : بجای اینكه بگویند: (تو مرا عصبانی كردی.) می گویند: (من عصبانی هستم.)
 • بجای قضاوت در باره شخصیت فرد مقابل ، در مورد موقعیت خشم برانگیز صحبت میكنند بجای (تو آدم شلخته ای هستی) می گویند:( بهم ریختگی اتاق مرا ناراحت میكند)
 • افراد ماهر سعی میكنند كه احساس خشم به درازا نكشد
 • میتوانند با فرد مقابل، بدون اینكه كنترل خود را از دست بدهند،صحبت كنند.
 • سعی می كنند حرف هایی بزنند كه بعد از عصبانیت از گفتن آنها پشیمان نشوند. سعی می كنند حرف هایی نزنند كه بعد از عصبانیت از گفتن آنها پشیمان بشوند

مهارت های كنترل خشم

1- خودآگاهی هیجانی

درست است كه وقتی ما در یك موقعیت خشم برانگیز قرار می گیریم ، امكان دارد كه عصبانی شویم ، ولی اینكه آگاهی داشته باشیم كه عصبانی هستیم نقش بسیار مهمی در كنترل كردن خشم ایفا میكند. این مرحله خود آگاهی هیجانی نامیده می شود.

منظور از خود آگاهی هیجانی این است كه فرد به احساسات و هیجانهای خود در موقعیتهای مختلف آگاهی داشته باشد.

نحوه عمل خود آگاهی هیجانی در كنترل خشم

با گفتار درونی ، حالت هیجانی را در خود تشخیص می دهیم:

 • ” من در حال حاضر عصبانی هستم.“
 • ”من هم اكنون احساس می كنم كه ناراحت شده ام.“
 • ”من احساس خشم می كنم.“
 • ما با گفتن این جملات ، مانع از این می شویم كه خشم كنترل ما را بدست گیرد چرا كه خشم دارای ویژگیهای فیزیولوژیكی و عصب شناختی بسیار دقیقی است كه براحتی می تواند تفكر منطقی ما را تحت كنترل درآورد.

دومین عمل در مرحله خودآگاهی هیجانی این است كه سعی كنیم به علت عصبانیت خود پی ببریم.

همانطور كه قبلا اشاره شد عمده دلیل عصبانیت ، دیگران ، برخوردهای آنها و بعبارت دیگر محركهای بیرونی نیست، بلكه افكار نا كارآمد و منفی ماست كه موجب می شود خشم به عصبانیت تبدیل شود.

نمونه افكار ناكارآمد: ”همیشه همه افراد باید صحیح رفتار كنند.“

2- خنثی كردن خشم

برای خنثی كردن خشم از دو شیوه كلی استفاده می شود.

 1. شیوه بلند مدت
 2. شیوه كوتاه مدت

شیوه های بلند مدت خنثی کردن خشم

روشهایی هستند كه در دراز مدت باعث می شوند آستانه تحمل ما در موقعیتهای خشم برانگیز افزایش یابد. این شیوه ها باعث می شوند قبل از اینكه وارد موقعیتهای خشم برانگیز شویم با تمرین و ممارست بتوانیم مانع از این شویم كه كنترل خشم از دست ما خارج شود.

بعبارتی ، اثرات شیوه های دراز مدت این خواهد بود كه مدتها بعد از انجام مكرر آنها ، ما قادر خواهیم شد كه در موقعیتهای خشم برانگیز خشم خود را خنثی كرده و به آن اجازه ندهیم كه كنترل ما را در دست گیرد.

1- ورزش های هوازی:

روش بسیار سود مندی است كه در دراز مدت منجر به افزایش توانایی خنثی كردن خشم می شود.

ورزش های هوازی جز< فعالیت هایی هستند كه در آنها فرد در یك زمان نسبتا طولانی ، یك فعالیت منظم بدنی را انجام می دهد. طی این فعالیت ها ضربان قلب و تنفس بتدریج افزایش یافته و برای مدت زمانی ، فعالیت با حداكثر ضربان قلب و تنفس ادامه می یابد.

ورزش هایی نظیر دویدن ، شنا كردن ، دوچرخه سواری، راه رفتن سریع ، كوه پیمایی جزء ورزش های هوازی هستند.

معمولا ورزش و اوقات فراغت رابطه تنگاتنگی دارند. به این معنی كه برای توانمند شدن در زندگی و بویژه در مواجهه با موقعیتهای خشم برانگیز لازم است كه دارای اوقات فراغت باشیم. منظور از اوقات فراغت زمانهای آزاد ماست ، زمانهایی كه می توانیم آنرا برای خودمان صرف كنیم.

2- آرمیدگی

آیا تا به حال كلمه آرمیدگی را شنیده اید؟ آیا كاربرد این شیوه را می دانید؟ دومین روش موثر كه در دراز مدت به ما كمك می كند كه خشم خود را تحت كنترل در آوریم، آرمیدگی نامیده می شود.بسیاری از یافته ها دال بر موثر بودن این شیوه در كنترل هیجانهای ناخوشایندی نظیر خشم و اضطراب است.

3- پیش بینی

سومین روش برای خنثی كردن خشم در دراز مدت پیش بینی است. ما با تجربه و آموزش یاد گرفته ایم كه چگونه از خطرهای احتمالی احتراز كنیم.( همه ما می دانیم كه احتمال تصادف وقتی كه چراغ راهنمایی و رانندگی قرمز است ، بسیار بالاست.)

بدین ترتیب ما با پیش بینی كردن ، علاوه بر اینكه خود را در معرض موقعیتهای خشم برانگیز قرار نمی دهیم ، آمادگی لازم جهت مواجهه با آنها را نیز در خود ایجاد می كنیم. لازم به ذكر است كه وضعیت های جسمانی زیر، پیش بینی كننده های بروز خشم و عصبانیت در افراد است:

 • خستگی
 • گرسنگی
 • تغییرات هورمونی كه در دوره های بلوغ ، عادت ماهیانه و زایمان روی می دهد.
 • دردهای مزمن یا حاد
 • وابستگی جسمانی یا روانشناختی ( اعتیاد به موادی نظیر الكل ، و….

4- تخلیه احساسات منفی گذشته

یكی از روشهایی كه باعث می شود تحمل موقعیتهای خشم برانگیز در فرد افزایش یابد ، كم اثر كردن احساسات منفی و خشمگینانه در گذشته است.

اینكه هر كدام از ما در حال حاضر نسبت به موقعیتهای خشم برانگیز گذشته زندگی خود چه احساسی داریم و این احساسات چه تاثیری بر ما می گذارند ، عاملی است كه در توانایی خنثی كردن خشم های فعلی ، موثر خواهد بود.

هر یك از ما در گذشته ، در موقعیتهایی قرار داشته ایم كه هنوز هم با گذشت مدتها ، باز هم ممكن است یادآوری آن موقعیت ، ما را ناراحت كند. انباشته شدن احساس خشم ناشی از اتفاقات گذشته ، از جمله عواملی است كه باعث می شود در دراز مدت قدرت تحمل ما كاهش یابد ،

بنا براین برای اینكه آستانه تحمل ما بالا رود لازم است كه به خشمهای گذشته خود بپردازیم. اگر فرد مقابل در دسترس است لازم است كه قاطعانه با او صحبت كرده و در رابطه با موقعیت بوجود آمده بین خود و او به مصالحه برسیم. اگر فرد در دسترس نیست توصیه می شود كه هم خود وهم او را ببخشیم.

مزیت روش های دراز مدت:

 • بكار بردن مكرر ومستمر آنها در طولانی مدت باعث می شود كه اولا براحتی عصبانی نشویم.
 • دوما در صورت بروز خشم ، سریعتر و راحتتر آنرا كنترل كنیم.
 • ویژگی اصلی روش های دراز مدت در این است كه حتما باید از قبل شروع شده باشند و یا از هم اكنون شروع شوند تا در آینده از مزایای آن استفاده كنیم.

شیوه های کوتاه مدت خنثی کردن خشم :

بعلت اینكه روش های درازمدت در زمان طولانی تری باز دهی دارند ما برا ی مقابله با خشم به روش هایی احتیاج داریم كه سریعتر به نتیجه برسند و به ما در خنثی كردن خشم كمك كنند.

به نظر شما با استفاده از چه روش هایی می توان در حین موقعیت ، خشم بوجود آمده را خنثی كرد؟

1- خود آگاهی هیجانی

خودآگاهی هیجانی در موقعیتهای خشم برانگیز بسرعت مانع می شود كه فرد كنترل خود را از دست بدهد.

من در حال حاضر چه احساسی دارم؟ من در حال حاضر خشمگینم.

اینكه از خودمان ، وضعیت هیجانی خود را سوال كنیم و اینكه به آن جواب بدهیم، عامل اولیه و اساسی خود آگاهی هیجانی محسوب می شود. خود آگاهی هیجانی باوجود اینكه اولین مرحله كنترل خشم محسوب میشود ولی دارای اثرات كوتاه مدت جهت خنثی كردن خشم نیز می شود.بهمین علت است كه خودآگاهی هیجانی جزء روش های كوتاه مدت نیز در نظر گرفته می شود.

2- تنفس عمیق

عموما هیجانها و خصوصا خشم ، یك پدیده روانی صرف نیست بلكه اجزاءجسمانی و فیزیولوژیك نقش مهمی دربروز آن دارند.

همانطوری كه می دانیم فشارخون ، ضربان قلب ، تعداد تنفس ، دمای بدن و سرعت سوخت و ساز جزء متغیرهای جسمانی هستند كه در هنگام خشمگین شدن ، بعلت فعالیت دستگاه عصبی خودكار ، افزایش می یابند.

از بین متغیرهای فوق ، تنفس ، فعالیتی است كه می توان سریعتر بر آن متمركز شد و بوسیله دم و باز دم های عمیق فعالیت آن را تحت كنترل درآورد.

تنفس عمیق می تواند بر ضربان قلب و درنتیجه فشار خون اثر گذاشته و بدین ترتیب می توان با تنفس عمیق مانع از بالا رفتن فعالیت اجزاء جسمانی شد.

3- روش های حواس پرتی

یكی دیگر از روش های خنثی كردن خشم در موقعیت، بكار بردن روش های حواس پرتی است.  به نظر شما یك روش حواس پرتی چگونه باعث خنثی شدن خشم می شود؟

آنچه در حواس پرتی اتفاق می افتد این است كه دقت و توجه ما از موضوع اصلی منحرف می شود و موضوعات فرعی مورد توجه قرار می گیرند.

حواس پرتی در كلاس درس وهنگام مطالعه جزء شناخته شده ترین مواردی است كه به احتمال زیاد همه ما آن را تجربه كرده ایم.

همینطور در ارتباطات اجتماعی باید دقت كافی به صحبت های طرف مقابل داشته و عكس العمل های مناسب نشان دهیم تا ارتباطی دو طرفه و هدفمند شكل گیرد.

با این حال موقعیتهایی وجود دارد كه تمركز كار كرد طبیعی و سازگارانه خود را از دست می دهد. غرق شدن در احساس ها و هیجانهای منفی و ناخوشایند از قبیل خشم ، اضطراب ،غم و… وقتی بوجود می آید كه فرد تمركز خود را قطع نكند. در اینگونه مواقع است كه استفاده آگاهانه و ارادی از حواس پرتی باعث می شود كه از باتلاق های هیجانی راحت تر خلاص شویم.

منطق استفاده از روش حواس پرتی در این است كه ذهن ما دارای این ویژگی است كه نمی تواند در آن واحد به دو مسئله فكر كند. وقتی كه در مواقع خشم ، حواس خود را معطوف به موضوعات حاشیه ای كنیم ، ذهن از حواس تاثیر گرفته و بدین ترتیب از فكر كردن و بال و پر دادن بیشتر به خشم دور می شویم.

شدید ترین حالت خشم این است كه هم افكار ، هم احساسات و هم رفتار ما متمركز بر موضوع خشم شود:

 • چقدر این اتفاق عصبانی كننده است! ” تفكر“
 • حسابی ناراحتم ! ” احساس ”
 • بخاطر این كارت هیچ وقت تو را نمی بخشم ! ” رفتار كلامی ”
 • با او دست به یقه شدم ! ” رفتار غیر كلامی ”

به نظر شما روش های حواس پرتی شامل چه روش هایی هستند؟

الف : شمردن اعداد: شمردن اعداد یك فعالیت ذهنی است كه احتیاج به تمركز دارد . دنبال كردن یك سری از اعداد ، می تواند حواس ما را از موقعیت خشم بر انگیز پرت كرده و بدین ترتیب توان خنثی كردن ما افزایش یابد.

ب : به یاد آوردن شعر: یكی از فوائد حفظ كردن شعر ، استفاده از آنها در موقعیت های خشم برانگیز در جهت خنثی كردن خشم است. بیاد آوردن و زمزمه درونی شعر ، فعالیتی است كه باید ذهن بر آن متمركز شود و همین مسئله باعث می شود كه افكار مرتبط با خشم تضعیف شود.

ج: به یاد آوردن یك خاطره یا تصویر خوشایند: در ذهن هر كدام از ما خاطرات و تصاویری وجود دارد كه به یاد آوردن آنها باعث احساس آرامش و شادی می شود. خاطرات بیاد ماندنی عید نوروز ، تعطیلات تابستانی ، مسافرت ها ، جشن تولدها ، تصویری از دریا ، یك نقاشی زیبا ،چهره فرد مورد علاقه و…..

د: به یاد آوردن یك لطیفه: یكی از توانایی های منحصر به فرد ما انسان ها ،خندیدن است. خنده خود یك هیجان خوشایند ومثبت است كه در تقابل با هیجانهای منفی نظیر خشم ، غم ، اضطراب و …. قرار دارد. یكی از روش های معمول و مرسوم خندیدن و خنداندن ، لطیفه است.
انبساط و حالت آسودگی ناشی از شنیدن یك لطیفه، دقیقا مثل حالت خشم ، صرفا یك پدیده روانی نیست بلكه دارای مولفه های فیزیولوژیك هم می باشد.

پ: فكر نكردن: فكر نكردن خود نوعی فكر كردن است كه اتفاقا احتیاج به تمركز بالایی دارد.  اینكه به هیچ تصویری نیندیشیم ، اینكه به هیچ محتوایی نپردازیم ، اینكه در ذهن با كسی یا چیزی در چالش نباشیم ، حالتی است كه می تواند منجر به پرت شدن حواس ما از موضوع خشم برانگیز شود.

به نظر شما مرحله آخركنترل خشم چیست؟ افراد در مواجهه با موقعیتهای خشم برانگیز عموما به چهار شكل عكس العمل نشان می دهند:

 • گروه اول افرادی هستند كه بصورت مشخص ، در هنگام خشم آن را فرو می خورند و هیچ عكس العملی نشان نمی دهند. به این افراد منفعل گفته می شود.
 • گروه دوم افرادی هستند كه برخلاف گروه اول به محض عصبانی شدن ، بصورت مشخص ،خشم خود را بروز می دهند. به این گروه از افراد پرخاشگر گفته می شود.
 • گروه سوم افرادی هستند كه بصورت نامشخص پرخاشگری می كنند. كله شقی ، اشكال تراشی ، مسامحه و پشت گوش انداختن از ویژگی های این گروه از افراد است.
 • و در نهایت گروه چهارم افرادی هستند كه بهترین و مناسب ترین برخورد را در مواجهه با موقعیتهای خشم برانگیز از خود نشان می دهند.

افراد قاطع كسانی اند كه دو مرحله قبلی كنترل خشم ( خود آگاهی هیجانی و خنثی كردن خشم ) را با موفقیت به پایان رسانده اند و در مرحله سوم یعنی برخورد قاطعانه، با قاطعیت یعنی بدون احساس ترس و بدون رفتار پرخشگرانه ، با فرد مقابلی كه موجب خشم انها شده است گفتگو می كنند.

دوستان عزیز میتوانند با استفاده از خدمات مشاوره خانواده تلفنی مهارت کنترل خشم و راه های کنترل عصبانیت و راه های کنترل خشم را یاد بگیرند و شاهد تاثیر مثبت آن در همه بخش های زندگی خود باشند.

 

برای دریافت مشاوره مهارت های کنترل خشم و عصبانیت
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ايام تعطيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *